Saturday, October 21, 2023

Oprocentowanie 30-letniego kredytu hipotecznego oscyluje obecnie wokół 7,63%

Fox Business: Według Freddie Mac oprocentowanie popularnego 30-letniego kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem oscyluje obecnie wokół 7,63%, znacznie powyżej stopy 6,94% odnotowanej rok temu i najniższego poziomu z czasów pandemii wynoszącego zaledwie 3%.

To najwyższy poziom stóp od grudnia 2000 roku.

Astronomiczny wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych w zeszłym roku nastąpił, gdy Rezerwa Federalna wprowadziła agresywną kampanię mającą na celu stłumienie wysokiej inflacji. W ciągu zaledwie 16 miesięcy bank centralny zatwierdził 11 podwyżek stóp procentowych – co stanowi najszybsze tempo zacieśnienia od lat 80-ych XX wieku.

Wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych ograniczyło popyt konsumencki, a wskaźnik wniosków o kredyt hipoteczny prowadzony przez Mortgage Bankers Association (MBA) spadł w zeszłym tygodniu do najniższego poziomu od 1995 r.

Wysokie oprocentowanie ograniczyło także do podaży. Dzieje się tak dlatego, że sprzedawcy, którzy przed pandemią utrzymywali niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych, niechętnie sprzedają, a stopy procentowe nadal oscylują w pobliżu najwyższych poziomów od dwóch dekad, pozostawiając chętnym potencjalnym nabywcom niewiele opcji.

Dostępna podaż domów pozostaje oszałamiająco niższa o 45,1% w porównaniu z typową ilością sprzed wybuchu pandemii Covid-19 na początku 2020 roku.

PN: To nie wróży niczego dobrego dla nas wszystkich, a Demokraci w zasadzie zabronili Bidenowi używania terminu z którego był bardzo dumny, Bidenomics.