Thursday, January 25, 2024

Gubernator Teksasu pisze do prezydenta USA: przeczytaj Konstytucje

 The Blaze: 24 stycznia republikański gubernator Teksasu Greg Abbott wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że Teksas ma „konstytucyjne uprawnienia do samoobrony i ochrony”, jak i że to „zastępuje wszelkie stanowiące inaczej ustawy federalne”.

To pozornie prowokacyjne oświadczenie pojawiło się kilka dni po tym, jak Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił orzeczenie sądu niższej instancji przeciwko Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego, umożliwiając w ten sposób usuwanie drutu kolczastego wzdłuż południowej granicy Teksasu z Meksykiem.

„Rząd federalny złamał pakt między Stanami Zjednoczonymi i stanami” – napisał Abbott. „Władza wykonawcza Stanów Zjednoczonych ma konstytucyjny obowiązek egzekwowania przepisów federalnych chroniących stany, w tym obowiązujących obecnie przepisów imigracyjnych. Prezydent Biden odmówił egzekwowania tych praw, a nawet je naruszył”.

Abbott twierdził, że niewypełnienie przez administrację Bidena swojego obowiązku ochrony każdego stanu przed inwazją, skodyfikowanego w artykule IV sekcja 4 Konstytucji, „spowodowało uruchomienie artykułu I § 10 klauzula 3, który zastrzega dla tego stanu prawo do samoobrony."

Oświadczenie gubernatora wydawało się wyjaśniać, dlaczego – wbrew Białemu Domowi Bidena, który twierdził, że drut kolczasty na granicy „przeszkadzał” – Teksas zaczął w tym tygodniu instalować więcej drutów i zabezpieczeń granicznych, a agencje stanowe obiecały "utrzymać linię."

W odpowiedzi na deklarowane i widoczne wysiłki Teksasu mające na celu ochronę zarówno amerykańskiej suwerenności, jak i samego siebie, różni Demokraci wzywali prezydenta do przejęcia kontroli nad Gwardią Narodową Teksasu i niemal zmuszenia stanu do poddania się.

Kilku (teraz 25) republikańskich gubernatorów wyraziło poparcie dla Teksasu lub przynajmniej potępiło administrację Bidena za dopuszczenie do degeneracji sytuacji do punktu, w którym taka samoobrona jest konieczna.

Godzinę po tym, jak Abbott udostępnił swoje oświadczenie w Internecie, gubernator Oklahomy Kevin Stitt (po prawej) ogłosił : „Oklahoma popiera Teksas”.

Gubernator Florydy Ron DeSantis napisał : „Gdyby konstytucja naprawdę uczyniła stany bezsilnymi w obliczu inwazji, w ogóle nie zostałaby ratyfikowana, a Teksas nigdy nie dołączyłby do związku, kiedy to miało miejsce. Teksas przestrzega prawa podczas gdy Biden go lekceważy. Floryda będzie nadal pomagać Teksasowi w zakresie personelu i majątku”.

Gubernator stanu Georgia, Brian Kemp, powiedział : „Dość. Nasza południowa granica znajduje się w kryzysie z powodu odmowy wykonania przez administrację Bidena tego, co do niego należy. Abbott i stan Teksas mają nasze pełne wsparcie”.