Monday, April 1, 2024

Arcybiskup ostro krytykuje Bidena jako „katolika ze stołówki”, który „przebiera i wybiera” dla swoich „korzyści politycznych”

Rzymskokatolicki kardynał Wilton Gregory w niedzielę ostro skrytykował wiarę prezydenta Bidena, nazywając go „katolikiem kafeteryjnym” za wybieranie części wiary, przy jednoczesnym „ignorowaniu lub nawet zaprzeczaniu” innym aspektom swojej wiary.

Gregory, arcybiskup Waszyngtonu, został zapytany w programie CBS „Face the Nation”, czy jego zdaniem długo reklamowane katolickie korzenie Bidena będą miały oddźwięk wśród amerykańskich katolików podczas nadchodzących wyborów w 2024 roku.

"Powiedziałbym, że jest bardzo szczery o swojej wierze. Jednak podobnie jak wielu katolików, stale wybiera wymiary wiary, które chce podkreślić, ignorując inne jej części lub nawet zaprzeczając im" – odpowiedział Gregory. "Istnieje określenie, którego używaliśmy w przeszłości: „katolik ze stołówki” – wybierasz to, co jest atrakcyjne, a odrzucasz to, co stanowi wyzwanie".

Prezenter CBS News, Ed O’Keefe, naciskał na Gregory’ego dalej, prosząc pierwszego czarnego kardynała w kraju o wskazanie aspektów wiary, o których Biden wydaje się zapominać. Gregory skrytykował prezydenta za jego stanowisko w sprawie aborcji, mówiąc gospodarzowi, że choć podziwia go „niezwykle”, ma nadzieję, że Biden będzie bardziej wyraźnie wyrażał swoje osobiste przekonania w odniesieniu do „kwestii życiowych”, zamiast manipulować wymiarami wiary dla swojej „korzyści politycznej”.

"Powiedziałbym, że są pewne rzeczy, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie życia, są rzeczy, które on woli ignorować lub wykorzystuje obecną sytuację (...) i niektóre wymiary wiary dla korzyści politycznej” – powiedział Gregory.

- Na podstawie doniesień Fox News.