Tuesday, April 30, 2024

Rozpoczyna się trzeci tydzień procesu Nowy Jork kontra Trump

Historyczny i bezprecedensowy proces karny byłego prezydenta Trumpa ma zostać wznowiony we wtorek.

Prokurator okręgowy na Manhattanie, Alvin Bragg, postawił byłemu prezydentowi 34 zarzuty fałszowania dokumentacji handlowej pierwszego stopnia.

Trump nie przyznał się do winy.

Jak dotąd oświadczenia wstępne wygłosili obrońcy Trumpa i prokuratorzy z biura prokuratora okręgowego na Manhattanie.

Prokuratorzy muszą przekonać ławę przysięgłych nie tylko, że Trump sfałszował dokumentację biznesową związaną z cichymi płatnościami pieniężnymi, ale także że zrobił to w celu wspierania innego przestępstwa: spisku mającego na celu promowanie siebie w wyborach.

Prokuratorzy będą starali się wykazać, że rzekomy spisek miał na celu ukrycie spisku mającego na celu nielegalne promowanie jego kandydatury w 2016 roku.

„Każde dwie lub więcej osób, które spiskują w celu promowania lub zapobiegania wyborowi jakiejkolwiek osoby na urząd publiczny w sposób niezgodny z prawem i w wyniku którego jedna lub więcej stron uczestniczy w spisku, będą winne wykroczenia” – mówi prawo w Nowym Yorku.

Zazwyczaj samo fałszowanie dokumentacji biznesowej i spisek mający na celu promowanie wyborów lub zapobieganie im są postrzegane jako wykroczenia.

Tymczasem nowojorski sędzia Juan Merchan, który przewodniczy rozprawie, nałożył na byłego prezydenta nakaz milczenia, który zabrania mu składania oświadczeń na temat personelu sądu i potencjalnych świadków.

Bragg zarzuca Trumpowi, że naruszył nakaz co najmniej 14 razy i zwraca się do sędziego o ukaranie byłego prezydenta grzywną w wysokości 1000 dolarów za każde naruszenie. Chcą też, aby Trump został pociągnięty do odpowiedzialności za obrazę sądu.

Prawnicy Trumpa argumentują, że nakaz milczenia stanowi naruszenie praw byłego prezydenta wynikających z Pierwszej Poprawki do Konstytucji.

Oczekuje się, że w czwartek sędzia przeprowadzi rozprawę w sprawie nakazu milczenia i domniemanych naruszeń.

- Na podstawie doniesień Fox News.