Sunday, November 28, 2010

Co-tygodniowy Przegląd Prasy

Uchwała ważna dla Rosjan Rp.pl: To część z nich – czasem wydaje się, że spora – potrzebowała zdecydowanego stanowiska władz dotyczącego sprawców. I w tej sprawie nie ma wątpliwości. Duma powiedziała: winny jest Stalin i inni przywódcy sowieccy, a nie niemieccy naziści, którzy sprytnie przerzucili odpowiedzialność na byłych sojuszników.

Plusy i minusy tygodnia
Rp.pl: Prezydent Bronisław Komorowski tłumaczy zaproszenie gen. Jaruzelskiego na spotkanie BBN – „tym, że nie jest w stanie zmienić historii”. Czy tylko tego nie da się zmienić?

Nie zaczynajmy od Katynia
Wyborcza.pl: Rosyjska Duma przyjęła rezolucję, która jasno mówi o zbrodni katyńskiej, odpowiedzialności Stalina, kłamstwie propagandy ZSRR. Nasz prezydent nie powinien skupiać się przesadnie na tej sprawie - uważa b. prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Zbaw świat zakupami
Newsweek.pl: Zakupy to dla Amerykanina patriotyczna powinność, taka sama jak służba w armii i walka z terroryzmem. Wynika to ze struktury największej gospodarki świata, która opiera się przede wszystkim na własnych konsumentach.

Polski atom: Ameryka kontratakuje
Forbes.pl: Mimo demonstrowanej przyjaźni Tusk – Sarkozy, wcale nie jest przesądzone, że to Francuzi dostarczą technologię do polskiej elektrowni atomowej. Amerykańsko-japońskie firmy zyskują przewagę w wyścigu o kontrakt na budowę pierwszych reaktorów

Co z tym komunizmem?
Polityka: Rosyjska Duma w uchwale „O tragedii katyńskiej i jej ofiarach” wyraziła współczucie wszystkim polskim ofiarom stalinizmu i potępiła zbrodnię, którą ukrywano lub zakłamywano przez dziesiątki lat. To ważny gest na najwyższym szczeblu i trzeba go przyjąć z szacunkiem.

Wehrmacht na dopalaczach
Polityka: W bitwach kampanii wrześniowej polska armia stanęła do walki z agresorem o wyraźnej przewadze liczebnej, technicznej, a do tego na dopingu.

Wszyscy zadowoleni
Gość Niedzielny: Polska. Miastami i gminami często będą rządzić bezpartyjni działacze. W sejmikach przeważa PO, ale z silnym PiS-em na karku i znacznie mocniejszym niż w Sejmie PSL-em.

Czy prezydent zaprosiłby Bieruta?
Polska Times: Co zrobiłby prezydent Komorowski, gdyby chciał zasięgnąć rady w sprawie narastającej prostytucji? Poprosiłby o konsultacje Kubę Rozpruwacza. Wychodząc zapewne z tego założenia, prezydent rozmawiał o stosunkach polsko-rosyjskich z generałem Jaruzelskim. Specjalista to nadzwyczajny.

List Ludwika Dorna do premiera Donalda Tuska
Gazeta Polska: Zwracam się do Pana nie jako do premiera polskiego rządu, ale przewodniczącego głównej partii koalicji rządowej, a także najsilniejszej obecnie partii politycznej w Polsce. W tej bowiem właśnie roli będzie Pan niebawem podejmował niesłychanie ważną decyzję polityczną o wymiarze nie tylko regionalnym, ale też ogólnopolskim.

NATO gładzi kanty
Tygodnik Powszechny: Złośliwi powiedzieliby, że NATO od 20 lat zajmuje się odkrywaniem, iż „zimna wojna” należy do przeszłości. Po pierwsze jednak, Rosjanom zajmuje to jeszcze więcej czasu. A po drugie, szczyt w Lizbonie może być krokiem w kierunku zwiększenia skuteczności Sojuszu. Przede wszystkim może pomóc w cementowaniu NATO, które w ostatniej dekadzie uległo rozmyciu, głównie za sprawą wojen Amerykanów, ale też, trzeba przyznać, rozszerzenia na Wschód.

Nie róbmy polityki, róbmy pijar
Tygodnik Solidarność: W ciągu trzech lat sprawowania władzy rząd Donalda Tuska robił tylko tyle, ile trzeba, aby wypaść dobrze w sondażach. Posunięcia tego gabinetu często rozmijają się z tym, co premier obiecywał nam przed wyborami lub w exposé.

Opadł kurz
Tygodnik Solidarność: Już minęło kilka dobrych dni od amerykańskich wyborów, w których zwyciężyła centroprawica. Euforia republikanów opadła, demokraci otrząsnęli się z przygnębienia. Strony zaczynają bez emocji przyglądać się wynikom.