Sunday, December 12, 2010

Co-tygodniowy Przegląd Prasy

Zapalmy znicz ofiarom stanu wojennego
Rp.pl: III RP jest krajem nierozliczonych zbrodni i zdrad. Nie chodzi tylko o osądzenie przez wymiar sprawiedliwości spraw, które domagają się wyroku. Chodzi o rzecz bardziej elementarną: o potępienie zła, które napiętnowania wymaga.

Chwała niepokornym!
Rp.pl: A dziś, moi kochani, pomówimy trochę o odwadze. Musimy to sobie powiedzieć bardzo wyraźnie: trzeba być odważnym. Trzeba być odważnym i trzeba odwagę doceniać i nagradzać. Odwaga cechowała takich naszych wielkich, jak Tadeusz Kościuszko i Paweł Finder, ale i dziś mamy liczne, godne naśladowania przykłady odwagi, zasługującej na docenienie.

Komu znicze pod willą Jaruzelskiego
Wyborcza.pl: Niektórzy antykomuniści mogą znaleźć się w nocy z 12 na 13 grudnia w niezbyt komfortowej sytuacji. Chcieliby zgodnie z ustaloną przez siebie tradycją zapalić znicze pod domem generała Wojciecha Jaruzelskiego, aby uczcić pamięć ofiar stanu wojennego. Ale nie będzie to takie proste. Teraz mogą stać się uczestnikami demonstracji pod hasłem "Komoruski zorganizował zamach pod Smoleńskiem. Razem z Jaruzelskim".

Odpieprzcie się od Jaruzelskiego
Newsweek.pl: Demonstracje przed domem generała Wojciecha Jaruzelskiego w rocznicę stanu wojennego stały się już elementem tradycji politycznej. I wyjątkiem od reguły. Poza tymi grudniowymi pikietami w polskiej obyczajowości politycznej panuje zgoda, że nie należy przenosić walki politycznej na forum życia prywatnego.

Polsko-rosyjska gra interesów
Wprost: Wizyta rosyjskiego prezydenta, Dmitrija Miedwiediewa, w Polsce, nie będzie żadnym przełomem. Wydaje się zresztą, że polska strona nie bardzo wie, co chciałaby osiągnąć dzięki wizycie rosyjskiego prezydenta. Umowa gazowa z Rosją została już podpisana, a inne sprawy dotyczące gospodarki nie wymagają spotkań na aż tak wysokim szczeblu.

WikiLeaks: podatek od nieuczciwości
Forbes.pl: W wywiadzie udzielonym amerykańskiemu Forbesowi założyciel WikiLeaks powiedział, że publikacja przecieków z Pentagonu i Departamentu Stanu to dopiero początek. Następny cel: wielki biznes.

Gdy Kapusty Janusza wyobraźnia rusza
Polityka: Mysli jak filozof, pracuje jak architekt, rysuje jak Steinberg obciążony wiedzą Kołakowskiego. I patentuje swoje odkrycia. Np. K-dron.

Skandynawowie trzymają się razem
Presseurop.eu: Gdy w świecie zaczynają dominować wielcy i nasila się pęd do zasobów pod dnem Morza Arktycznego, kraje dalekiej europejskiej północy odnajdują wspólne interesy.

Pełna równość
Gość Niedzielny: Jeżeli zima tylko nadeszła, za czym stanowczo się opowiadam, to na pewno zaatakowali posłowie.

Lęk przed RAŚ bierze się z nieznajomości Śląska
Polska Times: Rozum śpi i budzą się demony. Demon jak demon: ma czarny łeb, czerwone rogi, na imię mu RAŚ i straszy w Polsce, choć nie powinien. Bo jeśli coś diablęciu można zarzucić, to raczej lekko wyliniałą sierść i starej daty poglądy. Za to lista grzeszków wymienianych po tym, jak śląska Platforma zawarła pakt z diabłem, czyli Ruchem Autonomii Śląska, jest nadspodziewanie długa.

Jaruzelski pisze do Komorowskiego
Gazeta Polska: Moje kompetencje w sprawach rosyjskich dopiero teraz są kwestionowane - skarży się gen. Jaruzelski w liście do prezydenta.

FIFA jak PZPN
Tygodnik Powszechny: Władze światowej organizacji piłkarskiej wybrały na organizatorów mistrzostw świata Rosję (w 2018 r.) i Katar (w 2022 r.). Jeden z angielskich dziennikarzy napisał, że właściwie trudno się dziwić: skorumpowana organizacja popiera skorumpowane państwa.

Energetyczna inwazja
Tygodnik Solidarność: Budowę elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim i kupno pakietu większościowego grupy Lotos planuje w najbliższym czasie Rosja. Jeśli jej się to uda, wpływy Moskwy w naszej części Europy bardzo wzrosną.