Thursday, March 15, 2012

Co się dzieje z rządem Obamy?

Wczoraj podczas wizyty sekretarza obrony Leona Panetty w Afganistanie marines dostali rozkaz przyjścia bez broni - jest to coś nadzwyczajnego. Dotychczas żołnierze mieli bron przy sobie podczas spotkań z Panetta.
Oczywiście są różne oficjalne i nie oficjalne tłumaczenia tej decyzji. Ale, wygląda to tak jakby sekretarz obrony bal się swoich własnych żołnierzy. Czy ma powody? Żołnierze amerykańscy są pod dużym stresem. Wielu z nich jest już na trzeciej i czwartej turze. Jest dużo rozglosu wokół sierżanta który kilka dni temu zabił kilkanaście osób w tym dzieci. Panetta już go w zasadzie osądził i mówi się już o karze śmierci. Ale, zapadła grobowa cisza wokół masakry w Fort Hood (2009) gdzie major Nidal Malik Hasan zabił 13 żołnierzy i zranił 29.

W zeszłym tygodniu ten sam Panetta powiedział przed Kongresem, ze ani on ani prezydent nie potrzebują zgody Kongresu na akcje wojskowa w Syrii. Potrzebuje jedynie zgodę ONZ-tu. To zdenerwowało wielu kongresmenów. Zapowiedziano już podjecie impiczmentu wobec prezydenta jeśli on wyda taki rozkaz ponieważ według konstytucji tylko kongres ma prawo wypowiedzenia wojny. Według tej samej konstytucji armia (siły zbrojne) ma obowiązek obrony konstytucji - nawet przed rządem.