Monday, May 13, 2019

Jak naprawdę wygląda sprawa "wojny handlowej między USA i ChRL"???

Już od tygodni lewicowe, w tym także Polskie, media "jeżdżą" tam i z powrotem po Trumpie za wywołanie wojny handlowej między USA i Chinami. Teraz wszystko toczy się wokół wysokości ceł na towary i deficytu jakim ma USA w handlu z Chinami.

Niestety z "nieznanych" mi powodów jest praktycznie nie możliwe sprawdzenie jak wcześniej kształtowały się cła. Możliwe, że przyczyna braku tych informacji leży w detalach. 

Z tego co wiem chińskie cła na amerykańskie towary nakładane do tej pory wynosiły około 10 procent. Amerykańskie cła na chińskie towary wynosiły 4 procent. Czy ktoś widzi różnicę? 

Oprócz tego USA importowało towary warte 400 miliardów dolarów podczas gdy Chiny kupują towary warte 60 miliardów dolarów. Czy jakaś różnica rzuca się w oczy? Dlaczego Ameryka sprzedaje tak mało towarów do Chin? Proste, Chińczycy bardzo agresywnie bronią swego rynku. Ich ulubiona metoda to ogłoszenie jakiegoś towaru jako niebezpieczny dla konsumenta od czego nie ma odwołania. 

Więcej, może nie wszyscy to wiedzą, amerykańskie firmy które chcą wejść na rynek chiński muszą dzielić się z tym krajem technologią (to może tłumaczyć nagły przyrost chińskich towarów bardzo zaawansowanych technologicznie).

Kto ma racje? Hmm? Jeśli zapytacie tzw. ekonomistów wypowiadających się dla CNN i BBC na pewno nie Trump.