Friday, November 27, 2020

Irański naukowiec prowadzący program nuklearny zbity, prawdopodobnie przez Amerykanów

 Według irańskich mediów państwowych, irański naukowiec nazywany liderem wojskowego programu nuklearnego Teheranu został podobno zabity dzisiaj (piątek). Państwowa telewizja cytowała źródła potwierdzające śmierć Mohsena Fakhrizadeha i powiedziała, że wkrótce poda więcej informacji.

Półoficjalna agencja informacyjna Fars podała, że Fakhrizadeh zginął w ataku w Absard, na wschód od Teheranu. Według doniesień świadkowie usłyszeli odgłos wybuchu, a następnie strzały karabinu maszynowego. Agencja podała, że atak wymierzony był w samochód, w którym był Fakhrizadeh.

Portal Axios poinformował w tym tygodniu, że Siły Obronne Izraela przygotowują się na możliwość uderzenia wojsk amerykańskich na Iran w ciągu ostatnich dwóch miesięcy urzędowania prezydenta Trumpa. Dzieje się to tydzień po tym, jak New York Times doniósł, że Trump zapytał swoich doradców o opcje uderzenia w główne instalacje jądrowe Iranu po tym, jak międzynarodowi inspektorzy zgłosili szczegóły dotyczące znacznego wzrostu zapasów materiałów jądrowych w Iranie.