Monday, November 23, 2020

Śledztwo w sprawie wesela na 7 tysięcy gości w Nowym Jorku


 Zgodnie z nagraniami wideo uzyskanymi przez New York Post, 8 listopada w świątyni Yetev Lev w Williamsburgu widziano duży tłum ludzi bez masek stłoczonych ramię w ramię. Synagoga może pomieścić maksymalnie 7000 osób.

W samym srodku epidemii COVID-19 i wbrew ograniczeniom, organizatorzy zaślubin zrobili wszystko by ukryć ślub Yoela Teitelbauma, wnuka wielkiego rabina Satmara Aarona Teitelmana, przed „żarłoczną prasą i urzędnikami rządowymi”, według relacji w Der Blatt, publikacji sekty Satmar.

„Ze względu na sytuację z restrykcjami rządowymi przygotowania poczyniono potajemnie i dyskretnie, aby nie przyciągać uwagi obcych”, donosi gazeta w wydaniu z 13 listopada. „W ostatnich tygodniach organizatorzy pracowali niestrudzenie, aby wszystko zorganizować w najlepszy możliwy sposób. Wszystkie powiadomienia o zbliżających się uroczystościach były przekazywane pocztą pantoflową, bez pisemnych zawiadomień, bez plakatów na ścianach synagogi, bez zaproszeń wysłanych pocztą, ani nawet doniesień w jakiejkolwiek publikacji”.

Wszystko wyszło na jaw gdy władze udaremniły inny ślub w Williamsburgu na 10 tysięcy gości w tej samej rodzinie.

Gubernator Cuomo poinformował, że władze miasta Nowego Jorku prowadzą śledztwo w tej sprawie.