On September 1st Poland presented A REPORT ON THE LOSSES SUFFERED BY POLAND AS A RESULT OF GERMAN AGGRESSION AND OCCUPATION DURING WORLD WAR II, 1939-1945. The Report consists of three volumes: Volume A - A collection of studies; Volume B - Photographic documentary; Volume C - List of atrocity sites. The download will start automatically.

Sunday, December 6, 2020

Ustawa o pomocy przeciwko COVID-19. Co jest dyskutowane?


 (Na podstawie analizy Fox Business)
Po miesiącach bezczynności, w Waszyngtonie narasta optymizm w związku z ustawą o pomocy związanej z COVID-19, która przyniosłaby ulgę firmom, bezrobotnym, szkołom i placówkom służby zdrowia.

Pod naciskiem umiarkowanych z obu stron przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i przywódca większości w Senacie Mitch McConnell zainicjowali negocjacje, mając nadzieję na połączenie pakietu pomocowego o wartości poniżej 1 biliona dolarów z oddzielną ustawą o wydatkach zbiorowych w wysokości 1,4 biliona dolarów.

Sukces wcale nie jest pewny. Pozostają znaczne różnice w kwestiach takich, jak pomoc dla stanów i samorządów lokalnych, ochrona przed odpowiedzialnością przedsiębiorstw i uniwersytetów oraz to, czy przeprowadzić drugą rundę bezpośrednich wypłat 1200 dolarów dla większości Amerykanów.

Ale odnowienie wkrótce wygasających świadczeń dla bezrobotnych, zapewnienie drugiej rundy dotacji „ochrony wypłat” oraz finansowanie dystrybucji szczepionek to z pewnością rzeczy, które zostaną uwzględnione w każdej umowie.

Bezrobotne:

Ustawa CARES dodała 600 dolarów tygodniowo do zasiłku dla bezrobotnych z powodu COVID-19. To wygasło pod koniec lipca i Republikanie są przeciwni jego odnowieniu. Ustawa CARES zezwoliła również na dodatkowe tygodnie zasiłków dla bezrobotnych w sytuacji nagłej pandemii na zwykłych poziomach zasiłków - które wkrótce wygasną 31 grudnia. Każda umowa z pewnością rozszerzy zasiłki w nagłych wypadkach. Możliwe jest tez przywrócenie dodatku do zasiłku w wysokości 300 dolarów tygodniowo.

Subsydia dla biznesu:

Kolejną prawie pewną rzeczą jest ponowna autoryzacja programu "ochrony wypłat" (PPP) w celu udzielenia drugiej rundy dotacji firmom walczącym z pandemią i wprowadzenia innych zmian w programie, który cieszy się dwustronnym poparciem. To co pozostało w funduszu PPP z wiosennych wypłat pokryłyby prawie połowę kosztów.

Bezpośrednie wypłaty:

Wprawdzie popierany zarówno przez Trumpa jak i Demokratów ten program uważany jest za zbyt kosztowny. Jeśli przejdzie to w mniejszej skali niż 1,200 dolarów na osobę.

Pomoc dla samorządów:

Jest to najwyższy priorytet dla Pelosi i innych Demokratów, ale sprzeciwia się mu wielu Republikanów, którzy ostrzegają, że uratują stany fatalnie rządzone przez Demokratów, takie jak Kalifornia i Nowy Jork. Plan poparty przez umiarkowanych polityków zapewniłby 160 miliardów dolarów.

Ochrona przed odpowiedzialnością:

Firmy wznawiające działalność podczas pandemii od miesięcy szukały osłony przed procesami sądowymi o zaniedbania w związku z epidemią COVID-19. McConnell jest zwolennikiem tego pomysłu i opracował obszerne zabezpieczenia przed procesami sądowymi dla firm, uniwersytetów i innych organizacji. Potężne lobby prawników - które nadal ma wielki wpływ na Demokratów - jest temu przeciwne.