Wednesday, November 24, 2021

Rezerwy ropy uwolnione przez Bidena mają trafić głównie do Chin i Indii


 Oczekuje się, że posunięcie prezydenta Bidena, aby wykorzystać amerykańskie strategiczne rezerwy ropy naftowej, zaspokoi chińskie i indyjskie zapotrzebowanie na ropę, ponieważ zapotrzebowanie na benzyne doprowadziło do globalnych niedoborów, napisano we wtorek.

Biały Dom zapowiedział, że Departament Energii wypuści 50 milionów baryłek ropy z rezerw USA, z których 18 milionów zostało już zatwierdzonych do sprzedaży przez Kongres. Dodatkowe 32 miliony baryłek będą przeznaczone dla konsumentów w USA, aby złagodzić zwiększony popyt.

Chiny i Indie aktywnie kupują amerykańską kwaśną ropę wydobywaną w Zatoce Meksykańskiej, poinformował Bloomberg. Kwaśna ropa naftowa zawiera wysoki poziom siarki, co czyni ją droższą w przetwarzaniu i tradycyjnie zniechęca nabywców. Jednak kwaśna ropa naftowa produkowana w USA jest atrakcyjna dla zagranicznych nabywców ze względu na stosunkowo przystępną cenę.

Wtorkowe ogłoszenie Białego Domu oznacza, że USA będą dążyć do przyspieszenia sprzedaży za granicą, próbując przeciwdziałać gwałtownym zmianom cen benzyny.

Na początku tego miesiąca OPEC+, kierowany przez kraje takie jak Arabia Saudyjska i Rosja, odmówił zwiększenia produkcji w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania.

Niedobory gazu doprowadziły do wzrostu inflacji i cen benzyny na stacjach niespotykanych od siedmiu lat, czyli gdy prezydentem byl inny Demokrata, Barak Obama. 

"Prezydent współpracował z krajami na całym świecie, aby rozwiązać problem braku dostaw, gdy świat wychodzi z pandemii", napisał w oświadczeniu Biały Dom.