Saturday, February 19, 2022

Gwiazda HBO zarzuca celebrytom, hipokryzję ws. Chin


W końcu ktoś wytknął amerykańskim celebrytom, że dla pieniędzy kłaniają się Chinom w pas. 

Gospodarz „Real Time” Bill Maher zamknął swój program w piątek wieczorem, atakując w amerykańskie gwiazdy, które, jak twierdził, „kłaniają się” Chinom.

Maher rozpoczął monolog od przytknięcia Eileen Gu, 18-letniej amerykańskiej łyżwiarce urodzonej w Ameryce i teraz złotej medalistki olimpijskiej, która trafiła na pierwsze strony gazet, gdy ogłosiła, że reprezentuje Chiny, ojczyznę jej matki.

„Czy teraz jest fajnie, reprezentować totalitarne państwo policyjne a nie Amerykę?” – zapytał Maher. „Igrzyska olimpijskie to udawanie, że dotyczą one tylko sportu, ale oczywiście igrzyska zawsze były trochę wojną zastępczą, o to który kraj ma najlepszy system. A wybierając Team China, Eileen Gu stała się żywym symbolem triumfu Chin nad Zachodem, co nie przeszkadzałoby mi tak bardzo, gdybym myślał, że Chiny zatriumfowały nad nami w naprawdę istotny sposób."

„Oczywiście mamy problemy z prawami człowieka tutaj, w domu, mamy, ale nadal jesteśmy demokracją opartą na wolności a oni są autorytarnym państwem nadzoru opartym na „Jak chciałbyś zniknąć na kilka miesięcy?” - powiedział Maher. „Tak jak ta tenisistka [Peng Shuai], która niedawno zniknęła na jakiś czas, kiedy powiedziała, że została zgwałcona przez urzędnika państwowego. Nadal wsadzamy zbyt wielu Czarnych do więzienia, ale perspektywa ma znaczenie. Chiny w zasadzie uwięziły całą mniejszość etniczną, Ujgurów, sytuację, którą administracje Trumpa i Bidena nazwały ludobójstwem. Ameryce daleko to tego. I to cyniczny unik, by udawać, że grzechy Chin powinny zostać przeoczone, ponieważ wszyscy to robimy. Nie.”

Gwiazda HBO mówi, że „nikt” mówi o tym, że Hongkong jest miażdżony przez Chiny, ponieważ „w grę wchodzi mnóstwo pieniędzy”, wskazując na dyrektora generalnego Daryla Moreya z NBA Houston Rockets, który został zmuszony do przeprosin w 2019 r. za wyrażenie poparcia dla Wolność Hongkongu.

„W Ameryce mamy kibicować demokratycznemu rządowi, a nie przepraszać za niego!” wykrzyknął Maher. „Ale NBA ma umowę telewizyjną z Chinami wartą półtora miliarda dolarów. Więc LeBron James powiedział, że Morey musi być „pouczony o sytuacji”, ponieważ sytuacja wygląda następująco: „Mam trochę butów do sprzedania.”

„Kowtow” to chińskie słowo, ale Amerykanie są w tym dobrzy ("kowtow" w Ameryce oznacza kłanianie się w pas) – zażartował Maher, zanim wspomniał o Google, twierdząc, że gigant technologiczny poddał się chińskim cenzorom i zdjął ze swojego szyldu „Nie bądź zły”, aby uzyskać dostęp do chińskich rynków.

„To jest umowa, którą Chiny oferują amerykańskim firmom i celebrytom: damy wam dostęp do naszych ponad miliardowych konsumentów, o ile zamkniecie się w sprawie tego całego ludobójstwa w państwie policyjnym.”

„Definicja „woke” (obudzenie się) to wyczulenie na niesprawiedliwość w społeczeństwie. Ale ponieważ „przebudzeni” teraz widzą rasę na pierwszym miejscu, a wszystko się nie liczy, strach przed oskarżeniem o rasizm dał wolną rękę w sprawie naruszeń praw człowieka w Chinach i wszelkich innych miejscach, które są postrzegane jako nie-białe."