Monday, February 28, 2022

USA zamrażają aktywa rosyjskiego banku centralnego w posiadaniu Amerykanów, ale...


 Administracja Bidena skutecznie zamraża aktywa rosyjskiego banku centralnego będące w posiadaniu Amerykanów, ale odmawia podniesienia produkcji ropy.

Zamrożenie jest skuteczne natychmiast, powiedział wysoki rangą urzędnik administracji podczas briefingu dla dziennikarzy w poniedziałek. Urzędnik powiedział, że działania USA są połączone z Unią Europejską, Japonią, Wielką Brytanią, Kanadą i innymi. Oznacza to, że Rosja nie tylko nie będzie mogła uzyskać dostępu do funduszy w dolarach amerykańskich, ale także nie będzie mogła korzystać z dolarów w innych krajach i z innych walut.

Urzędnik powiedział, że dzięki wprowadzeniu tego ruchu natychmiast, zanim rynki się otworzą, Rosja nie będzie w stanie przenieść aktywów w celu uniknięcia lub złagodzenia konsekwencji.

Ale...

Administracja Bidena odrzuca wezwania do zwiększenia produkcji ropy w kraju. Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że Stany Zjednoczone muszą zmniejszyć swoją zależność od zagranicznej ropy naftowej, przestawiając się na energię odnawialną, a nie zwiększając produkcję krajową.

Komentarze Psaki pojawiają się wraz z rosnącymi obawami, że ceny energii mogą nadal rosnąć w obliczu toczącej się wojny Rosji na Ukrainie, a wiele krajów NATO, takich jak Niemcy, jest uzależnionych od rosyjskiej ropy.

Ta zależność ograniczyła również międzynarodową reakcję na rosyjską inwazję, a sankcje zostały opracowane specjalnie po to, by nie dotyczyły eksportu rosyjskiego paliwa, w obliczu obaw, że taki ruch może spowodować gwałtowny wzrost cen energii w Europie.

Komentarze pojawiły się również po tym, jak administracja Bidena w zeszłym tygodniu zaczęła opóźniać decyzje w sprawie nowych dzierżaw ropy i gazu po tym, jak sędzia federalny zablokował administracji stosowanie wyższych szacunków kosztów związanych ze zmianami klimatu podczas regulowania zanieczyszczających gałęzi przemysłu.