Sunday, March 6, 2022

Sektora prywatny niezwykle szybko odciął się od Rosji podczas gdy Biden ociąga się z sankcjami


 Prywatne korporacje „niezwykle szybko” wycofywały interesy z Rosji podczas inwazji Kremla na Ukrainę, powiedzieli eksperci.

BP ogłosiło, że rezygnuje z 19,75% udziałów w rosyjskiej spółce energetycznej Rosneft.

Microsoft ogłosił w piątek, że wstrzyma sprzedaż nowych produktów i usług w Rosji, mówiąc, że jest „przerażony” niesprowokowaną wojną, jaką Rosja prowadzi z Ukrainą.

"Myślę, że było to po prostu niezwykle szybkie i szerokie rozdzielenie przez prywatne firmy" – powiedział Lincicome, dyrektor ds. ekonomii ogólnej w Cato Institute. "Myślę, że to wszystkich zaskoczyło."

 Powiedział, że podczas minionych konfliktów firmy próbowały trzymać głowę spuszczoną, ale zauważył, że to była inna sytuacja.

„Myślę, że globalna moralna odraza do tego, co dzieje się na Ukrainie, a także, wiecie, potencjalne inwestycje, naprawdę popchnęły wiele firm, aby po prostu wyjść z tego i zasadniczo albo zbyć się, albo przestać sprzedawać do Rosji. - powiedział Lincicome.

Katie Tubb, starszy analityk polityki ds. energii i środowiska w Heritage Foundation, powiedziała, że administracja Bidena nie zrobiła wystarczająco dużo w zakresie sankcji przed inwazją Rosji na Ukrainę.

„Czy zrobili wystarczająco dużo, zanim dotarliśmy do tego punktu? Powiedziałbym, że w 100% nie” – powiedział Tubb.

Podczas gdy wielu amerykańskich senatorów i członków Izby Reprezentantów wzywa administrację Bidena do zakazu importu ropy z Rosji, administracja nie ogłosiła żadnego komunikatu.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że zmniejszenie światowych dostaw energii nie leży w „strategicznym interesie” Stanów Zjednoczonych.