Thursday, March 10, 2022

Twitter prezentuje wersję strony, która może ominąć rosyjską blokadę


 Twitter uruchomił chronioną prywatność wersję swojej witryny, aby ominąć inwigilację i cenzurę po tym, jak Rosja ograniczyła dostęp do swoich usług w tym kraju.

Rosja zablokowała dostęp do Facebooka i ograniczyła Twittera, próbując ograniczyć przepływ informacji o wojnie na Ukrainie. Obie firmy powiedziały, że pracują nad przywróceniem dostępu do ludzi w Rosji, nawet jeśli ograniczają dostęp do ich usług mediom państwowym.

Znana jako usługa „cebulowa”, użytkownicy mogą uzyskać dostęp do tej wersji Twittera, jeśli pobiorą przeglądarkę Tor, która umożliwia użytkownikom dostęp do witryn w tzw. „ciemnej sieci”. Witryny cebulowe mają rozszerzenie .onion zamiast .com. Zwykłe strony internetowe, w tym Twitter.com, są również dostępne przez Tor, ale wersje .onion są tworzone specjalnie dla Tora i zapobiegają podszywaniu się pod witrynę przez złośliwych cyberprzestępców.

Chociaż termin „ciemna sieć” kojarzy się z nielegalnymi witrynami, takimi jak nieistniejący już rynek narkotykowy Silk Road, jest również często używany przez osoby, które chcą zachować anonimowość ze względu na swoje bezpieczeństwo, a także uzyskać dostęp do witryn ocenzurowanych przez represyjne rządy.