Tuesday, May 10, 2022

Ceny benzyny osiągnęły rekordowy poziom przed przemówieniem Bidena ws. inflacji


 10 maja ceny benzyny osiągnęły nowy rekord w historii USA, pośród rosnącej inflacji i ograniczeń prezydenta Bidena dotyczących produkcji ropy i gazu. Tak, tak, Bidena nie przekonały ani rosnące ceny, ani wojna na Ukrainie, i jeszcze bardziej ograniczył produkcje surowców energetycznych.

Według kalkulatora średnich cen benzyny AAA (amerykański klub automobilowy), średni krajowy koszt zwykłego galonu benzyny osiągnął we wtorek 4,374 USD, najwyższy w historii według AAA.

Biały Dom oskarżył rosyjskiego prezydenta Władimira Putina o rekordowo wysokie ceny benzyny i gazu w USA, nawet nazywając ten wzrost „#PutinPriceHike” i przysięgając, że prezydent Biden zrobi wszystko, co w jego mocy, aby ochronić Amerykanów przed „bólem przy pompie”. :)

Biden w zeszłym miesiącu ogłosił, że Agencja Ochrony Środowiska zezwoli latem tego roku na sprzedaż w całym kraju benzyny E15 – benzyny zawierającej 15% etanolu. (Panuje opinia ze benzyna z tak dużym dodatkiem etanolu niszczy silnik. - PN) Biden zdecydował się również na uwolnienie 1 miliona baryłek ropy dziennie z rezerwy strategicznej przez następne 6 miesięcy. Prezydent wzywa również Kongres do zmuszenia firm do płacenia opłat za nieczynne szyby naftowe i nieprodukcyjne akry ziem federalnych, w celu zachęcenia do nowej produkcji.

Krytycy twierdzą, że polityka energetyczna Bidena – ograniczająca odwierty na ziemiach federalnych i blokująca ukończenie rurociągu Keystone XL – stworzyła „problem z dostawami” na rynku. Biden początkowo ogłosił moratorium na odwierty na ziemiach federalnych, ale sędzia federalny w Luizjanie zablokował moratorium po pozwie sadowym 13 republikańskich prawników generalnych.

Według organizacji Yardeni Research wzrost kosztów ropy naftowej sugeruje, że przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe będzie w 2022 r. płacić za benzynę ponad 2000 dolarów więcej.