Wednesday, June 8, 2022

Lewicowy prokurator w San Francisco odwołany przez wyborców


 Wyborcy w San Francisco, jednym z najbardziej liberalnych miast w kraju, postanowili odwołać wojującego prokuratora okręgowego Chesę Boudina za łagodne traktowanie przestępców pomimo rosnącej przestępczości w mieście.

Za odwołaniem Boudina głosowało 61 procent wyborców.

Boudin został wybrany w 2019 roku z 50,8% głosów i został zaprzysiężony jako 29 prokurator okręgowy San Francisco 8 stycznia 2020 roku.

Zwolennicy Boudina chwalili go za dotrzymanie obietnic wyeliminowania kaucji pieniężnej, nieściganie przestępstw związanych z jakością życia i umieszczanie mniejszej liczby osób za kratkami.

Jest on pierwszym odwołanym prokuratorem okręgowym w San Francisco i dopiero drugim, który staje przed wyborami odwoławczymi.

Po wiadomościach o jego stracie Boudin powiedział, że jego forsowanie postępowej polityki w zakresie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i reformy więziennictwa jeszcze się nie skończyło.

„To ruch, a nie moment w historii” – powiedział Boudin. „Koalicja, którą zbudowaliśmy… jest szeroka, różnorodna, silna. I jest to koalicja głęboko oddana sprawiedliwości” – dodał.