Saturday, July 23, 2022

Newsom podpisuje ustawę o kontroli broni wzorowaną na teksańskim prawie aborcyjnym


 Kalifornijska ustawa o broni, podpisana przez gubernatora Newsoma, przyznaje 10 000 dolarów odszkodowania prywatnym obywatelom, którzy pozwali każdego, kto produkuje, sprzedaje, transportuje lub rozprowadza nielegalną „broń szturmową i pistolety-widmo”.

Prawo zostało opracowane w odpowiedzi na zeszłoroczny zakaz aborcji w Teksasie, który zakazuje procedury po wykryciu bicia serca i pozwala prywatnym obywatelom pozwać lekarzy, kierowców lub kogokolwiek, kto pomaga kobiecie w poddaniu się aborcji. Wartość pozwu może sięgać 0 000 USD.

Obywatele mogą również otrzymać taką samą kwotę, jeśli złożą pozew przeciwko osobie, która nielegalnie sprzedaje broń palną osobom poniżej 21 roku życia.

„Nasze przesłanie do przestępców rozpowszechniających nielegalną broń w Kalifornii jest proste: nie macie tu w Złotym Stanie bezpiecznej przystani” – powiedział Newsom w komunikacie prasowym w piątek. „Podczas gdy Sąd Najwyższy wycofuje rozsądne środki bezpieczeństwa, Kalifornia nadal dodaje nowe sposoby ochrony życia naszych dzieci. Kalifornia użyje każdego dostępnego jej narzędzia, aby ratować życie, zwłaszcza w obliczu coraz bardziej ekstremalnego Sądu Najwyższego”.

Ustawa została podpisana w Santa Monica College, miejscu strzelaniny w 2013 roku, w której bandyta zabił pięć osób za pomocą nieserializowanego karabinu AR-15, który został zbudowany z legalnie zakupionych części. Broń byłaby zakazana zgodnie z nowym prawem.

Newsom podpisał w czwartek szereg innych ustaw o kontroli broni, których celem jest zwalczanie przemocy z jej użyciem. Środki te obejmują 10-letni zakaz posiadania broni palnej przez osoby skazane za maltretowanie dzieci lub osób starszych, zmniejszenie liczby broni, które ktoś może produkować bez licencji oraz wymóg, aby stanowy Departament Sprawiedliwości kontrolował sprzedawców broni przynajmniej co trzy lat rozpoczynających się w 2024 roku.