Wednesday, September 14, 2022

Nadchodzi strajk na kolei który może zdewastować gospodarkę USA


 Administracja Bidena ma zaledwie kilku dni, aby uniknąć strajku kolejowego, który grozi zadaniem druzgocącego ciosu gospodarce.

Strajk może nastąpić już po północy w piątek, jeśli nie dojdzie do porozumienia przed tym terminem między głównymi przedsiębiorstwami kolejowymi a czterema związkami, które nie zgodziły się na obecną propozycję przedstawioną przez powołaną przez prezydencką radę kryzysową (PEB) Prezydenta Bidena.

Według Association of American Railroads (AAR) zamknięcie byłoby absolutnie katastrofalne, kosztując ponad 2 miliardy dolarów dziennie i podważając i tak już kruchy łańcuch dostaw, jednocześnie szkodząc firmom i konsumentom.

Co gorsza, inne środki transportu nie nadążają: AAR twierdzi, że potrzeba około 467 000 długodystansowych ciężarówek, aby zebrać zapasy, co jest mało prawdopodobną perspektywą, biorąc pod uwagę, że obecnie w branży brakuje 80 000 ciężarówek.

Przy wysokich stawkach oczekuje się, że Kongres włączy się, jeśli zostanie wywołany strajk. Ale to wprowadza dalsze komplikacje. Niezależnie od tego, czy dojdzie do strajku, czy nie, czas impasu może zaszkodzić administracji i demokratom jako całości, stawiając prawodawców w trudnej sytuacji przed zbliżającymi się wyborami do Kongresu w listopadzie.