Tuesday, November 29, 2022

Ceny domów w USA cały czas spadają, ale podatki od nich rosną


Fox Business: Ceny domów ponownie spadają, ponieważ wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych osłabiło popyt na rynku mieszkaniowym.

Ceny spadły we wrześniu o 1% w skali kraju od sierpnia, trzeci z rzędu miesięczny spadek, jak pokazał we wtorek indeks S&P CoreLogic Case-Shiller. 

„Ponieważ Rezerwa Federalna nadal podnosi stopy procentowe, finansowanie hipoteczne jest nadal droższe, a mieszkania stają się mniej przystępne” – powiedział w oświadczeniu Craig Lazzara, dyrektor zarządzający w S&P Dow Jones Indices. „Biorąc pod uwagę ciągłe perspektywy trudnego otoczenia makroekonomicznego, ceny domów mogą nadal spadać”.

Nawet przy wyższych stopach procentowych, które sprawiają, że posiadanie domu jest poza zasięgiem milionów Amerykanów, ceny są nadal wyższe niż jeszcze rok temu.

Wrażliwy na stopy procentowe rynek mieszkaniowy wziął na siebie ciężar agresywnej kampanii Rezerwy Federalnej mającej na celu zaostrzenie polityki i spowolnienie gospodarki. Decydenci już pięć razy z rzędu podnieśli referencyjną stopę funduszy federalnych i nie wykazali oznak zatrzymania, próbując zmiażdżyć inflację, która wciąż zbliża się do 40-letniego maksimum.

Według najnowszych danych pożyczkodawcy hipotecznego Freddie Mac, średnia stopa dla 30-letniego stałego kredytu hipotecznego oscylowała wokół 6,58% w tygodniu zakończonym 23 listopada. Chociaż jest to spadek w porównaniu ze szczytowym poziomem 7% we wrześniu, wciąż jest ponad dwukrotnie wyższy niż rok temu, kiedy stopy wynosiły 3,10%.

Spadkiem cen nie przejmują się lokalni urzędnicy podatkowi którzy poodnoszą podatki nawet o 40-50 procent opierając się na zeszłorocznych cenach, które tymczasowo wzrosły, gdy nastąpił niedobór domów, gdy wielu sprzedających wycofało się z rynku.