Wednesday, December 7, 2022

Wysoka inflacja może w przyszłym roku wywołać recesję


Fox Business: Dyrektor generalny JPMorgan ChaWysoka inflacja może w przyszłym roku wywołać recesjęse, Jamie Dimon, ostrzegł we wtorek, że uporczywie wysoka inflacja może wywołać recesję gospodarczą w USA w przyszłym roku, ponieważ wysokie ceny powodują wysychanie wydatków konsumpcyjnych.

Dimon powiedział, że firmy nadal są w dobrej kondycji, a wydatki konsumpcyjne pozostają wysokie, a gospodarstwa domowe gromadzą 1,5 biliona dolarów nadwyżki oszczędności z programów pomocy pandemicznej. Ostrzegł jednak, że to może nie potrwać długo.

„Inflacja niweczy wszystko, co właśnie powiedziałem, a te 1,5 biliona dolarów wyczerpie się gdzieś w połowie przyszłego roku” – powiedział Dimon.

Szef największego banku w USA po raz pierwszy alarmował o stanie gospodarki na początku maja, powołując się na obawy związane z presją inflacyjną, jastrzębią Rezerwą Federalną i wojną na Ukrainie. Wzmocnił te ostrzeżenia w czerwcu, kiedy powiedział, że Stany Zjednoczone zmierzają ku „ekonomicznemu huraganowi” w wyniku zacieśniania polityki przez Fed i pierwszej wojny europejskiej od dziesięcioleci. 

Dyrektor generalny Goldman Sachs David Solomon, dyrektor generalny Tesli i szef Twittera Elon Musk, dyrektor generalny Alphabet (Google) Sundar Pichai i były dyrektor generalny Amazon Jeff Bezos wyrazili obawy co do możliwości recesji w ciągu przyszłego roku.