Thursday, January 26, 2023

Mnożą się oszustwa związane z niedawnymi zwolnieniami w branży technologicznej i innych branżach


 Fox Business: Federalna Komisja Handlu (FTC) wydała w środę ostrzeżenie dla konsumentów, aby uważali na oszustwa związane z pracą w związku z niedawnymi zwolnieniami w branży technologicznej i innych branżach.

Zgodnie z ostrzeżeniem konsumenckim FTC, oszuści, zainspirowani ostatnią falą zwolnień, publikują listy nieistniejących stanowisk tworząc fałszywe strony internetowe lub portale onboardingowe. Agencja stwierdziła również, że fałszywe „internetowe rozmowy kwalifikacyjne” dla osób poszukujących pracy mogą być przeprowadzane przez innych oszustów.

Według FTC mogą to robić, aby uzyskać dane osobowe lub dane bankowe ofiar i zabrać pieniądze z konta.

FTC zaleca:

  • Sprawdź oferty pracy, zanim złożysz podanie.
  • Uważaj na charakterystyczne oznaki możliwego oszustwa.
  • Nie płać za obietnicę pracy.
Według FTC niektóre rzeczy, które mogą sygnalizować oszustwo to e-maile z kont osobistych, słaba pisownia i gramatyka, oraz wynagrodzenia niezgodne z normami branżowymi.

Portal przesyłania (streaming) muzyki Spotify poinformował w poniedziałek, że planuje zmniejszyć globalne zatrudnienie o 6%. Tydzień wcześniej Alphabet, firma macierzysta Google, oraz Microsoft poinformowały, że zwalniają odpowiednio 12 000 i 10 000 pracowników. Amazon rozpoczął 18 000 zwolnień, podczas gdy firma programistyczna Salesforce powiedziała 4 stycznia, że zmniejszy liczbę pracowników o 10%.