Monday, February 20, 2023

Katastrofa kolejowa w Ohio tematem tygodnia w USA. Popioły z eksplozji dotarły do Connecticut?


 Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego dopiero po dwóch tygodniach wysłała pomoc federalną do Ohio po wykolejeniu pociągu Norfolk Southern. Pociąg przewoził bardzo toksyczne materiały które zagrażają teraz zdrowiu i życiu mieszkańców miasteczka East Palestine w Ohio. 

Najwięcej emocji wzbudza fakt, że agencje rządowe utrzymują, że nie ma już skażenia wokół miejsca wypadku i można spokojnie tam wracać podczas gdy mieszkańcy donoszą o śmierci zwierząt domowych i gospodarczych i symptomach chorobowych u ludzi. 

Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) powiedziała rządowi stanu Ohio, że nie kwalifikuje się do pomocy rządowej, aby pomóc społeczności w odbudowie po toksycznym wycieku, ponieważ to nie jest klęska żywiołowa.

Urzędnicy twierdzą, że miasto East Palestine jest bezpieczne dla mieszkańców do powrotu po kontrolowanym spalaniu chemikaliów po wykolejeniu pociągu, ale niektórzy ludzie uważają, że nadal istnieje poważne zagrożenie dla zdrowia.

Gubernator Ohio, Mike DeWine, odniósł się w piątek do wirusowego wideo opublikowanego przez senatora JD Vance'a z Ohio, które pokazywało „chemiczną tęczę” w strumieniu we wschodniej Palestynie w stanie Ohio, w pobliżu miejsca wykolejenia pociągu, z którego wyciekły toksyczne chemikalia do środowiska.

„Odcinek Sulphur Run, który znajduje się bardzo blisko miejsca katastrofy, pozostaje poważnie skażony. Wiedzieliśmy o tym. Wiemy o tym. Naprawa tego zajmie trochę czasu” – powiedział gubernator.

W międzyczasie urzędnicy ds. środowiska powiedzieli, że nie widzą „żadnych dowodów wpływu jakości powietrza w Connecticut” po incydencie w Ohio (ale tak naprawdę nie wiedzą skad to przyszło):

„Jesteśmy świadomi lokalnych raportów (...) dotyczących sadzy na zaparkowanych samochodach i nie byliśmy w stanie określić żadnego pojedynczego źródła, takiego jak pożar lasu, elektrownia lub emisje związane z transportem, które mogłyby to spowodować”.