Thursday, August 3, 2023

Republikanie obwiniają Bidena za obniżenie ratingu kredytowego USA we wtorek

Fox News: Republikańscy prawodawcy obwiniają prezydenta Bidena za decyzję agencji Fitch o obniżeniu ratingu kredytowego USA we wtorek.

Fitch, jedna z agencji ratingowych „Wielkiej Trójki”, wydała szokującą decyzję o obniżeniu ratingu długu kraju z najwyższego poziomu AAA do AA+. Firma obwiniła „oczekiwane pogorszenie sytuacji fiskalnej w ciągu najbliższych trzech lat, wysokie i rosnące zadłużenie sektora instytucji rządowych i samorządowych oraz erozję zarządzania”, co, jak twierdzi, doprowadziło do „powtarzających się problemów z limitem zadłużenia i rezolucji podejmowanych w ostatniej chwili”.

Krytycy Bidena z Partii Republikańskiej powiedzieli, że to odmowa Bidena negocjowania z Republikanami w sprawie limitu zadłużenia na początku tego roku, a także jego kosztowna "postępowa" polityka doprowadziły do ​​obniżenia ratingu.

„Kiedy Fitch konkretnie przytoczył problem rezolucji „w ostatniej chwili”, równie dobrze mogli zauważyć odmowę Bidena negocjowania z Republikanami przez miesiące, nalegając na jeszcze bardziej marnotrawne wydatki”, Jason Smith, przewodniczący komisji House Ways and Means, powiedział we wtorek.

„Teraz rodziny i małe firmy, które już borykają się z gwałtownymi wzrostami stóp procentowych i utraconymi zarobkami w wyniku kryzysu inflacyjnego Bidena, również będą musiały stawić czoła konsekwencjom zmniejszonego zaufania do długu państwowego Ameryki”.

Przewodniczący Komisji Budżetu Izby Reprezentantów Jodey Arrington z Teksasu powiedział, że obniżenie ratingu jest „dzwonkiem alarmowym”, aby powstrzymać „niezrównoważony” poziom wydatków.

„Przy przewidywanym podwojeniu rocznego deficytu i potrojeniu kosztów odsetek w ciągu zaledwie 10 lat, kondycja finansowa naszego kraju gwałtownie się pogarsza, a trajektoria naszego zadłużenia jest całkowicie niezrównoważona. To dzwonek alarmowy, aby uporządkować nasz dom, zanim będzie zbyt późno."