Friday, October 27, 2023

Chiński myśliwiec przeleciał na odległości 3 metrów od amerykańskiego bombowca B-52

Foxnews(.)com: Chiński myśliwiec przeleciał w krytycznie małej odległości od amerykańskiego bombowca, co wywołało gniew wojskowych. 

Samolot przez krótki czas nękał B-52, lecąc blisko z „niekontrolowaną nadmierną prędkością, lecąc poniżej, przed i w odległości 3 metrów od B-52, narażając oba samoloty na niebezpieczeństwo kolizji” – podaje regionalne dowództwo.

Przedstawiciele wojska USA wyrazili „zaniepokojenie” zachowaniem chińskiego pilota, twierdząc, że niedawna historia podobnych akrobacji zagraża pokojowi w regionie.

„Obawiamy się, że pilot nie był świadomy tego, jak blisko był spowodowania kolizji” – powiedział prasie przedstawiciel wojskowy.

Przestrzeń powietrzna nad Morzem Południowochińskim jest strategicznie cenna, a Chiny starają się przejąć kontrolę nad regionem w czasie, gdy Stany Zjednoczone i ich sojusznicy prowadzą ćwiczenia.

Komunistyczna Partia Chin odnotowała spotkanie z frustracją, zarzucając USA prowokację poprzez nadmierną obecność wojskową.

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Chiny nie ustąpiły w związku z incydentem, wydając podobne oświadczenia, w których ogłaszają zamiar kontynuowania operacji w dotychczasowym trybie.