Thursday, October 26, 2023

Masakra w stanie Maine. Nie żyje 18 osób, kilkadziesiąt jest rannych. Policja ma podejrzanego i prowadzi obławę

Foxnews(.)com: W Maine trwa masowa obława po masowej strzelaninie, która w środę wieczorem miała miejsce w dwóch lokalizacjach, w wyniku czego zginęło co najmniej 18 osób (wcześniej donoszono o 22 osobach), a 13 zostało rannych.

Komisarz ds. bezpieczeństwa publicznego stanu Maine Mike Sauschuck powiedział na nocnej konferencji prasowej, że organy ścigania nie potwierdziły jeszcze dokładnej liczby ofiar, ponieważ sytuacja pozostaje „bardzo płynna”.

Środowa liczba ofiar śmiertelnych jest oszałamiająca jak na stan, który w 2022 r. odnotował 29 zabójstw w całym roku.

Chociaż nie podano jeszcze nazwiska podejrzanego, policja w Lewiston zidentyfikowała 40-letniego Roberta R. Carda z Bowdoin w stanie Maine jako osobę podejrzaną. Według wewnętrznego biuletynu Centrum Informacji i Analiz stanu Maine, uzyskanego przez Fox News, Card jest instruktorem broni palnej i ma doświadczenie wojskowe.

Władze są świadome, że Card może być wyposażony w policyjny skaner i może aktywnie podsłuchiwać niektóre ich rozmowy. W ciągu ostatnich kilku godzin FBI wysłało na miejsce kilkudziesięciu agentów, którzy mają pomóc lokalnym organom ścigania. Zespoły anty-terrorystów (SWAT) są również na miejscu i zmobilizowane. 

Card jest rezerwista w armii. Jak wynika z biuletynu, który powołuje się na organy ścigania, Card niedawno zgłosił, że ma problemy psychiczne, w tym słyszenie głosów, i rzekomo groził ostrzelaniem bazy Gwardii Narodowej w Maine. Według doniesień, latem spędził dwa tygodnie w ośrodku zdrowia psychicznego.

NOWE WIADOMOŚCI:  Policja w dalszym ciągu szuka podejrzanego.