Monday, November 13, 2023

Wielka recesja w amerykańskim transporcie ciężarowym

Fox Business: Amerykańska branża transportu ciężarowego jest w opłakanym stanie, co jest złą wiadomością dla amerykańskiej gospodarki , ponieważ służy jako wskaźnik nastroju konsumentów i ich portfeli zbliżających się do sezonu świątecznego, ostrzegł jeden z ekspertów, Mike Kucharski, współwłaściciel firmy JKC Trucking.

„Wszyscy nazywają to wielką recesją w transporcie ciężarowym i jest to prawdą, ponieważ wszystkie firmy transportowe przeżywają obecnie mroczne czasy. To nie jest dobry czas na pracę w branży transportu ciężarowego. Aby namalować obraz, branża transportu ciężarowego jest silnikiem napędzającym amerykańską gospodarkę. Napędzamy dobrobyt, transportując towary tam, gdzie są potrzebne będzie, a kiedy silnik się zepsuje lub zatrzyma, działa jak serce. Kiedy to przestaje działać, zatrzymuje się cały system gospodarczy.

Na przykład Yellow Corporation, jedna z najstarszych i największych firm transportowych w kraju, złożyła w sierpniu wniosek o upadłość na podstawie rozdziału 11, zwalniając 30 000 pracowników. Convoy Inc, start-up wyceniony przez inwestorów na 3,8 miliarda dolarów w zeszłym roku, został zamknięty w zeszłym miesiącu.

Ponieważ wolumeny spadają, możemy nawet zobaczyć, jak upada jeszcze więcej firm transportowych ” – powiedział Kucharski. 

„To będzie naprawdę interesujące i przerażające. Zobaczymy, jak to wszystko rozwinie się w ciągu najbliższych kilku miesięcy”.

„Mieliśmy Covid, mieliśmy ogromną nadwyżkę wydatków i nie mieliśmy wystarczającej liczby kierowców ciężarówek, aby to przewieźć” – dodał. „Teraz wszyscy, konsumenci, wyczerpali swoje fundusze i nie kupują tak dużo”.

Ponadto ceny wszystkiego, łącznie z energią i żywnością, „poszybowały w górę”. Konsumenci kupują mniej, a kierowcy ciężarówek kłócą się o fracht, „aby osiągnąć jakiś zysk lub wyjść na zero, aby przetrwać kolejny rok” – powiedział. 

Kucharski powiedział, że kolejnym czynnikiem powodującym „wielką recesję w transporcie ciężarowym” są ceny oleju napędowego, które stanowią główny koszt operacyjny firm transportowych. 

Kucharski powiedział, że obecna sytuacja gospodarcza jest „wstrząsem wtórnym Covid”. Stwierdził, że Amerykanie przed pandemią mieli więcej pieniędzy w swoich oszczędnościach, ale po pandemii ludzie uszczuplili swoje oszczędności, co doprowadziło do złych decyzji gospodarczych. 

Istnieją obawy, że bieżący sezon świąteczny może być jeszcze trudniejszy niż rok 2022.

Sezon świąteczny będzie głównym testem i ekonomicznym wskaźnikiem tego, jak presja gospodarcza wpływa na Amerykanów i branżę transportu ciężarowego.