Sunday, January 21, 2024

Ford ogranicza produkcję elektrycznego F-150 Lightning, strata 1400 miejsc pracy

 Ford ogłosił w piątek, że wstrzymuje produkcję F-150 Lightning w związku ze spadkiem popytu na elektryczne pickupy, 

Firma podała, że od 1 kwietnia zmniejszy do jednej liczbę zmian w Centrum Pojazdów Elektrycznych w Rouge, gdzie produkuje pickupy EV, do jednej.

Ta posunięcie będzie dotyczyć około 1400 pracowników, w tym 700, którzy przeniosą się do zakładu montażowego firmy w Michigan. Niektórzy pracownicy zostaną zatrudnieni na stanowiskach w kompleksie Rouge lub innych zakładach Forda w południowo-wschodnim stanie Michigan, a inni będą mogli „skorzystać ze specjalnego programu motywacyjnego dla emerytów uzgodnionego w umowie Ford-UAW na rok 2023” – powiedział Ford.

Firma produkuje F-150 Lightning od kwietnia 2022 r. Jak podała firma na początku miesiąca, w 2023 r. Ford sprzedał w USA ponad 24 100 pojazdów F-150 Lightning. Oznaczało to prawie 55% wzrost w porównaniu z 15 600 egzemplarzami sprzedanymi w roku poprzednim.

Jednocześnie producent samochodów poinformował, że zacznie zatrudniać 1600-osobową trzecią załogę do produkcji SUV-ów Bronco i Bronco Raptor oraz pickupów Ranger i Ranger Raptor w swoim zakładzie montażowym w Michigan.

PN: Kłopoty z elektrycznym F-150 nie powinny nikogo dziwić. Ja bylem jednym z pierwszych którzy zapisali się na listę oczekujących. Ale obserwując nie windowanie cen przez dilerów i producenta zmieniłem zdanie, dzięki Bogu. Z tego co słyszę to nie jest dobry produkt i mocno przeceniony.