Friday, February 23, 2024

Tajemniczy problem amerykańskich sieci telefonicznych

Wczoraj dziesiątki tysięcy klientów AT&T pozostało na wiele godzin bez dostępu do usług telefonicznych, internetu i telefonii komórkowej.

Jak wynika z wykresu zamieszczonego na stronie internetowej, Downdetector, który śledzi awarie, awarie zaczęły pojawiać się tuż przed godziną 3:30 czasu wschodniego. Tuż przed godziną 14:00 czasu wschodniego liczba raportów drastycznie spadła do prawie 4900, po czym tuż po godzinie 9:00 czasu wschodniego liczba raportów wzrosła do ponad 73 000.  

Większość użytkowników nadal ma ten problem – 51% – twierdzi, że ma problemy z usługami telefonii komórkowej. Czterdzieści procent klientów, którzy obecnie zgłaszają problem, twierdzi, że nie mają żadnego sygnału, a 9% użytkowników twierdzi, że ich mobilny internet nie działa.

„Dziś rano niektórzy z naszych klientów doświadczyli przerw w świadczeniu usług bezprzewodowych. Nasze zespoły ds. sieci podjęły natychmiastowe działania i jak dotąd trzy czwarte naszej sieci zostało przywrócone. Pracujemy tak szybko, jak to możliwe, aby przywrócić usługi pozostałym klientom” – stwierdziła firma AT &T w oświadczenie dla FOX Business. 

Nie podano przyczyny awarii. Urzędnik obrony powiedział Fox News, że „nic nie wskazuje na to, że był to cyberatak”.

Federalna Komisja Łączności stwierdziła, że ​​jest świadoma przerw w dostawie prądu. 

„Jesteśmy świadomi zgłoszonych przerw w łączności bezprzewodowej, a nasze Biuro Bezpieczeństwa Publicznego i Bezpieczeństwa Wewnętrznego aktywnie prowadzi dochodzenie” – poinformowała FCC w serwisie X. „Jesteśmy w kontakcie z władzami AT&T i bezpieczeństwa publicznego, w tym FirstNet, a także innymi dostawcami usług (sieciowych)."

Administracja Bidena twierdzi, że nie ma żadnych podstaw do podejrzeń że to był cyberatak.

To nie powstrzymuje różnych komentatorów radiowych donoszących, że sytuacja bardzo przypomina wtorkowy atak irańskich hakerów na izraelskie sieci telefoniczne. Według wtajemniczonych amerykańskie sieci i krytyczne usługi są cały czas atakowane i prędzej niż później komuś to się uda.

- Na podstawie doniesień Fox News.