Sunday, February 6, 2011

Co-tygodniowy Przegląd Prasy

Antypolonizm – problem prawdziwy czy wydumany
Rp.pl: Staram się unikać tego słowa. Nie lubię występować w roli ofiary, nie lubię retoryki pariasów. Antypolonizm zaś łatwo może się stać narzędziem w ręku tych, którzy obnoszą swoje rany, uciekając w ten sposób od uczciwego wejrzenia w historyczne przewiny.

Jeszcze bardziej równi i jeszcze bardziej równiejsi
Rp.pl: Forsując zakaz kupowania przez partie spotów reklamowych w radiu i telewizji, większość parlamentarna odniosła kolejne zwycięstwo nad wolnym rynkiem idei politycznych.

Pióro Jelcyna i pilot Putina
Wyborcza: Jelcyn złościł się, kiedy prezenterzy telewizyjni nazywali go choćby "bezradnym pijakiem". Ale nigdy nie domagał się wyrzucenia z pracy dziennikarza, przeprosin. Było mu przykro, ale szanował niezależność mediów - felieton z cyklu "Z Rosji o Rosji"

Klich powinien niebawem odejść
Newsweek.pl: Minister obrony przetrwał wniosek o wotum nieufności, ale jego dni muszą być policzone.

Niepokorny Orbán
Forbes.pl: W dobie kryzysu europejskiej tożsamości premier Węgier postawił na ideologiczny konserwatyzm i gospodarczy populizm. Przyniosło mu to ogromne poparcie we własnym kraju i falę krytyki ze strony elit. Jego wybór uważnie analizują rządy wielu państw UE

Po co ten Trójkąt?
Polityka: W poniedziałek Bronisław Komorowski podejmie w Wilanowie kanclerz Niemiec i prezydenta Francji. Oboje przyjeżdżają do Polski na pierwszy od czterech lat szczyt Trójkąta Weimarskiego.

Dobra inicjatywa Kościoła
Gość Niedzielny: Abp Józef Michalik i bp Stanisław Budzik napisali list do wszystkich biskupów, w którym zapowiedzieli, że w rocznicę tragedii w archikatedrze warszawskiej zostanie odprawiona Msza św. za wszystkie ofiary katastrofy. Wszyscy biskupi zostali zaproszeni do koncelebry.

Papież musiał zginąć
Gość Niedzielny: … niepublikowane dotąd wyjaśnienia Mehmeta Ali Agcy, który strzelał do Jana Pawła II. Ujawniamy, kto zaplanował zamach i kto jeszcze strzelał do papieża 13 maja 1981 r.

Rozgrywający
Tygodnik Powszechny: Nadzorował najgłośniejsze śledztwa późnego PRL: śmiertelnego pobicia Grzegorza Przemyka i zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. Ściślej: ustawiał śledztwa, tak jak oczekiwały władze. Po 1989 r. żył z generalskiej emerytury. Zmarł spokojnie, nie niepokojony przez wymiar sprawiedliwości wolnej Polski.

Opowiedziałem o tobie swojemu synowi
Tygodnik Solidarność: Kilka dni przed wyjazdem do Afganistanu Marcin Knap, ratownik medyczny z Lublina, członek Solidarności, przez prawie dwie godziny reanimował młodą kobietę. Zatruła się czadem i mimo jego wysiłków – zmarła. O ratowniku, który zginął w Afganistanie.