Sunday, November 7, 2010

Co-tygodniowy Przegląd Prasy

Nie skreślam jeszcze Baracka Obamy
Rp.pl: Republikanie odnieśli we wtorek zdecydowane zwycięstwo w wyborach do amerykańskiego Kongresu. To wybory, które zawsze są ważnym sprawdzianem dla Białego Domu.

I już po zmianie?
Wyborcza.pl: Kościół Obamy nie jest jeszcze pusty. Zostali w nim najwierniejsi ministranci, ale i oni woleliby widzieć w nim człowieka, a nie chłodnego, beznamiętnie pouczającego ich prymusa.

Wprawdzie autor artykułu wyraźnie nie jest bezstronny w tej sprawie, powtarza argumenty Obamy i przyjmuje je za pewnik, ale problemy które porusza ważne sa zarówno w USA jak i w każdym innym kraju.

“Paszkwil na Normana Daviesa”
Newsweek.pl: Krytycy zarzucają Normanowi Daviesowi, że przyłączył się do rzekomej nagonki na PiS. A przecież zawsze był krytyczny wobec narodowej prawicy.

Prezydent Chin na czele najpotężniejszych
Forbes.pl: Stało się. W najnowszym rankingu Forbesa Hu Jintao wyprzedził Baracka Obamę i został uznany za najpotężniejszego człowieka świata.

Polskie kosmetyki w obcych rękach
Polityka: Polskie firmy kosmetyczne są przejmowane przez zagraniczne koncerny. Tę sytuację wymusza handel. Wielkie sieci mają dziś na rynku do powiedzenia więcej niż klienci. Skwapliwie też z tego korzystają.

Cena zmartwychwstania
Gość Niedzielny: Biblia ocieka krwią. Ten osąd wraca co rusz i dla wielu ma być dowodem na znikomą wartość jej pouczeń. Tymczasem to nie Biblia topi się we krwi, ale krwią spływały czasy, w których powstawały jej Księgi.

Te wybory będą okazją do powiedzenia słowa "nie" partyjniactwu
Polska Times: Te wybory nie powinny się odbyć. Mimo że pozostały do nich tylko dwa tygodnie, należałoby je jak najszybciej odwołać. Premier, który ogłosił termin wyborów samorządowych, powinien teraz znaleźć jakiś sposób, by przerwać tę gorszącą kampanię.

Koniec sezonu na męczeństwo
Tygodnik Powszechny: Głównym argumentem współczesnej polskiej prawicy jest demonstracyjnie manifestowana słabość, nawet gdy posiada ona realną moc z nadania wyborczego i siły państwowych instytucji.

Wszystko na sprzedaż
Tygodnik Solidarność: Trwa walka o jedną z największych polskich spółek energetycznych. Państwo sprzedaje pakiet kontrolny grupy kapitałowej Enea, dostarczającej prąd prawie 2,5 mln klientów w Polsce. Przeciw prywatyzacji występują związki zawodowe.