Sunday, December 26, 2010

Co-tygodniowy Przegląd Prasy

Czasu mamy coraz mniej
Rp.pl: Prowincję w coraz mniejszym stopniu emocjonuje to, co się dzieje w Warszawie. Polska dzisiaj to przede wszystkim Polska samorządowa, działająca bardzo sprawnie i autonomicznie – przekonuje prezydent Wrocławia

Nadszedł czas Polski. Zbigniew Brzeziński dla "Newsweeka"
Newsweek.pl: Polska ma coraz lepszy wizerunek na świecie. Zachód się przekonał, że to nowoczesne państwo z silną gospodarką oraz sensowną polityką wobec Niemiec i Rosji – mówi prof. Zbigniew Brzeziński.

Jak GPW została głównym rynkiem regionu...
Forbes.pl: W 2010 roku GPW wysforowała się na zdecydowane prowadzenie wśród rynków Europy Środkowowschodniej, zarówno pod względem kapitalizacji jak i obrotów.

Europejskie NATO?
Rp.pl: Sojusz trawi głęboki kryzys, o czym świadczą kłopoty w Afganistanie i konflikty wewnętrzne. Jedynym lekarstwem wydaje się być przekazanie sterów w ręce Europejczyków, pisze polski analityk.

Pora wyrwać się z żelaznego uścisku historii
Presseurop.eu: Chociaż Unia Europejska przeżywa bezprecedensowy kryzys, to mimo wszystko zdołała zapewnić Europie Środkowej lata spokoju. Jeśli chcemy, by zagoiły się ostatecznie wojenne rany z dwudziestego stulecia, musimy jak najszybciej się pojednać z tak dla nas kłopotliwymi sąsiadami – niemieckim i rosyjskim, piszą Lidové Noviny.

Życzmy sobie spełnienia choć części życzeń
Polska Times: Szczególnie wyczekiwane jest to wigilijne wyciszenie w tym roku. Może sami zafundowaliśmy sobie taką dawkę emocji, a może zgotował nam ją los, dawkując ból i szok w niespotykanej dotąd skali. Tak czy owak, nawet to, co dramatycznie nas zaskoczyło i okryło żałobą, wbrew oczekiwaniom nie połączyło, ale podzieliło.

Życzenia dla Pana Boga
Gazeta Polska: Boże narodzenie – czy w ogóle miało miejsce?
Sprawa Bożych narodzin często prowokuje docinki i kpiny. Tylko ludzie ciemni mogą na serio brać biblijne historie – twierdzą oświeceni sceptycy. A ja pytam tych uczonych, jak to jest możliwe, żeby heptyliony sykstylionów galaktyk wypełniających kosmos były przed tzw. wielkim wybuchem skupione w jednym punkcie?

Usłyszcie nasz krzyk
Tygodnik Powszechny: Masakra w kościele w Bagdadzie wywołała kolejny eksodus chrześcijan z Iraku. Uciekają, gdyż stracili nadzieję, że irackie państwo chce i jest w stanie chronić coraz mocniej obleganą chrześcijańską mniejszość.