On September 1st Poland presented A REPORT ON THE LOSSES SUFFERED BY POLAND AS A RESULT OF GERMAN AGGRESSION AND OCCUPATION DURING WORLD WAR II, 1939-1945. The Report consists of three volumes: Volume A - A collection of studies; Volume B - Photographic documentary; Volume C - List of atrocity sites. The download will start automatically.

Tuesday, June 9, 2020

Wszyscy ścigają się, aby zbudować idealny elektryczny samochód dostawczy

Odsuńmy na bok ciężarówki, crossovery i SUV-y, mamy nowy gorący pojazd i to nie jest to coś, co mogłeś się domyślić. 

Zdaniem firmy Morgan Stanley, gdy miasta stają się coraz bardziej zatłoczone, wprowadzane są nowe przepisy dotyczące emisji i poprawia się system dostaw do domu dzięki koronawirusowi, elektryczne samochody dostawcze stają na pierwszym planie. Do wyścigu o zbudowanie idealnego samochodu dostawczego stają nie tylko producenci tych pojazdów. 

„Samochody dostawcze mają wysoce przewidywalne trasy, prowadzą usługi o wysokiej wartości, działają przy dużym wykorzystaniu i ogólnie pozostają w określonym obszarze geograficznym” - powiedział w notatce do klientów Adam Jonas, analityk bankowy w branży motoryzacyjnej. „Wszystko to dobrze wpasowuje się w infrastrukturę pojazdów elektrycznych i ekosystemy ładowania, które umożliwiają ich pełne wykorzystanie ekonomiczne”. 

Do tej pory jednak pojazdy elektryczne były w dużej mierze ograniczone do rynku wysokiej klasy konsumentów. Najbardziej oczywistym przykładem jest oczywiście Tesla, która z łatwością sprzedaje innych producentów pojazdów elektrycznych na większości rynków, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Z drugiej strony samochody dostawcze, takie jak Sprinter Mercedes, znalazły swoje miejsce na rynku, ale nadal są napędzane benzyną.

Morgan Stanley mówi, że decyzja Amazon o zamówieniu 100 000 elektrycznych samochodów dostawczych od nowicjusza Riviana, a także równoczesne zainwestowanie w firmę, było punktem zwrotnym. 

Bank wskazuje także na raport Reutersa w tym tygodniu o furgonetce GM jako potencjalnym punkcie zapalnym. 

Samochody użytkowe są jednymi z najbardziej dochodowych dla  producentów samochodów w Detroit, którzy widzieli planowany przez Tesle Cybertruck jako ostatni dzwonek. 

„Będzie to podobne do tego, co Model 3 zrobił na rynku konsumenckim”, powiedział Scott Phillippi, „teraz nagle jesteśmy w wyścigu”. Morgan Stanley ostrzega jednak, że „ostatnio nie wszystko ostatnio  szło płynnie w samochodach dostawczych EV. W szczególności anulowany program StreetScooter firmy DHL był „prawdopodobnie najbardziej udanym programem samochodów dostawczych EV, jaki do tej pory został skomercjalizowany… uważamy jednak, że liczba potencjalnych nowych konkurentów podmiotów wykazuje znaczny impet”.