On September 1st Poland presented A REPORT ON THE LOSSES SUFFERED BY POLAND AS A RESULT OF GERMAN AGGRESSION AND OCCUPATION DURING WORLD WAR II, 1939-1945. The Report consists of three volumes: Volume A - A collection of studies; Volume B - Photographic documentary; Volume C - List of atrocity sites. The download will start automatically.

KILLING WARSAW


Killing Warsaw is now available in three formats: Kindle (ebook), Paperback, and an Audiobook

GET ONE! - Buy our book in any format today!

Sunday, July 11, 2021

78. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu

niezalezna.pl / zbrodniawolynska.pl

W niedzielę 11 lipca 1943 r. oddziały UPA przeprowadziły skoordynowany atak na 99 polskich wsi, głównie w powiatach horochowskim, włodzimierskim i kowelskim.

Badacze szacują, że tylko tego dnia zginęło około 8000 Polaków – głównie kobiety, dzieci i starcy.

 To była dobrze zaplanowana operacja. Napastnicy wymordowali wszystkich, bez względu na wiek i płeć (mówiono, że wszyscy Polacy mieli być wymordowani do siódmego pokolenia wstecz). Niektórym Polakom udało się uniknąć rzezi i ukryć się w większych miastach, ale wpadli w ręce Niemców. Niektóre wsie organizowały obronę przed milicją UPA, ale wojska ukraińskie były znacznie lepiej uzbrojone i przewyższały liczebnie obrońców.

Każdy atak zaczynał się od otoczenia wsi. W pierwszym rzędzie maszerowali Ukraińcy ubrani w niemieckie i sowieckie mundury, a za nimi miejscowa ludność ukraińska, w tym kobiety, uzbrojone w kije, noże, siekiery i widły. Napastnicy uzbrojeni w broń palną stanowili około 40% grupy. W niektórych przypadkach napady dokonywane były wyłącznie przez miejscową ludność, przy pomocy zaledwie kilku przedstawicieli UPA. Według różnych świadków Niemcy byli czasem obecni podczas napadów na polskie wsie i niejednokrotnie to oni dowodzili.

Niemcy wiedzieli o eksterminacji ludności polskiej na tych terenach. Mimo to nie zrobili nic, aby to powstrzymać.

Niektórzy Ukraińcy, ratując Polaków, ryzykowali własnym życiem. Zginęło też wielu Ukraińców podejrzanych o kolaborację i wspieranie Polaków.

Punktem kulminacyjnym mordów dokonywanych od lutego 1943 do wiosny 1945 roku był 11 lipca. Badacze szacują, że tylko tego dnia zginęło około 8000 Polaków – głównie kobiety, dzieci i starcy. Wielu Polaków zginęło w kościołach podczas mszy i nabożeństw.

Zbrodni kwalifikowanej jako ludobójstwo dokonali nacjonaliści ukraińscy z OUN-B i UPA na polskiej ludności Wołynia, Galicji Wschodniej, części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia. Szacuje się, że w efekcie w latach 1943-1945 zamordowano ok. 100 tys. Polaków. Niektórzy historycy twierdzą, że liczba ta może wynosić od 150 000 do 200 000.

Best Selling Games

As an Amazon Associate this website earns from qualifying purchases.