Killing Warsaw is now on Audible

The audiobook version of 
Killing Warsaw is now on sale at Audible and Amazon. Learn how much the city of Warsaw and its residents suffered under German Nazi occupation. The city of Warsaw was to disappear to be later reborn as a small German city of Warschau. You will see how the plan was implemented from the first days of the war, through brutal occupation, Ghetto uprising, Warsaw uprising, and final and total destruction. 

Killing Warsaw: The Full True Story of the City That Was to Disappear - US - UK - FR - DE

Sunday, July 11, 2021

78. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu

niezalezna.pl / zbrodniawolynska.pl

W niedzielę 11 lipca 1943 r. oddziały UPA przeprowadziły skoordynowany atak na 99 polskich wsi, głównie w powiatach horochowskim, włodzimierskim i kowelskim.

Badacze szacują, że tylko tego dnia zginęło około 8000 Polaków – głównie kobiety, dzieci i starcy.

 To była dobrze zaplanowana operacja. Napastnicy wymordowali wszystkich, bez względu na wiek i płeć (mówiono, że wszyscy Polacy mieli być wymordowani do siódmego pokolenia wstecz). Niektórym Polakom udało się uniknąć rzezi i ukryć się w większych miastach, ale wpadli w ręce Niemców. Niektóre wsie organizowały obronę przed milicją UPA, ale wojska ukraińskie były znacznie lepiej uzbrojone i przewyższały liczebnie obrońców.

Każdy atak zaczynał się od otoczenia wsi. W pierwszym rzędzie maszerowali Ukraińcy ubrani w niemieckie i sowieckie mundury, a za nimi miejscowa ludność ukraińska, w tym kobiety, uzbrojone w kije, noże, siekiery i widły. Napastnicy uzbrojeni w broń palną stanowili około 40% grupy. W niektórych przypadkach napady dokonywane były wyłącznie przez miejscową ludność, przy pomocy zaledwie kilku przedstawicieli UPA. Według różnych świadków Niemcy byli czasem obecni podczas napadów na polskie wsie i niejednokrotnie to oni dowodzili.

Niemcy wiedzieli o eksterminacji ludności polskiej na tych terenach. Mimo to nie zrobili nic, aby to powstrzymać.

Niektórzy Ukraińcy, ratując Polaków, ryzykowali własnym życiem. Zginęło też wielu Ukraińców podejrzanych o kolaborację i wspieranie Polaków.

Punktem kulminacyjnym mordów dokonywanych od lutego 1943 do wiosny 1945 roku był 11 lipca. Badacze szacują, że tylko tego dnia zginęło około 8000 Polaków – głównie kobiety, dzieci i starcy. Wielu Polaków zginęło w kościołach podczas mszy i nabożeństw.

Zbrodni kwalifikowanej jako ludobójstwo dokonali nacjonaliści ukraińscy z OUN-B i UPA na polskiej ludności Wołynia, Galicji Wschodniej, części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia. Szacuje się, że w efekcie w latach 1943-1945 zamordowano ok. 100 tys. Polaków. Niektórzy historycy twierdzą, że liczba ta może wynosić od 150 000 do 200 000.

Best Selling Games

As an Amazon Associate this website earns from qualifying purchases.