Sunday, September 12, 2021

Giganci spożywczy prognozują wzrost cen dla konsumentów


Kroger Co., super-sklep z siedzibą w Cincinnati, który w zeszłym roku osiągnął sprzedaż 132 miliardów dolarów, twierdzi, że inflacja jest wyższa niż przewidywano i oczekuje się, że w drugiej połowie tego roku ceny wzrosną o dalsze 2% do 3%.

W indeksie cen konsumpcyjnych składnik żywności w domostwie rósł sześć miesięcy z rzędu i w tym roku wzrósł o 2,6%.

Połowa wzrostu cen koszyka wynika z gwałtownych wzrostów cen wołowiny, wieprzowiny i drobiu. Ceny wołowiny wzrosły w tym roku o 14%, wieprzowiny o 12,1%, a ceny drobiu o 6,6%.

Rezerwa Federalna stwierdziła, że wzrosty cen, które nastąpiły w następstwie COVID-19, są „przejściowe” i że presja ta ustąpi, gdy zakłócenia w łańcuchu dostaw zostaną rozwiązane.

Administracja Bidena twierdzi jednak, że problemy z łańcuchem dostaw spowodowane przez COVID-19 i zwiększony popyt są tylko częściowo temu winne.

Administracja obwinia także brak konkurencji w przetwórstwie mięsa. „Tylko cztery duże konglomeraty kontrolują większość rynku każdego z tych trzech produktów [wołowiny, wieprzowiny i drobiu], a dane pokazują, że te firmy podniosły ceny, jednocześnie generując rekordowe zyski podczas pandemii” – powiedział dyrektor Narodowej Rady Gospodarczej. Brian Deese na konferencji prasowej w środę.

Nie wiadomo, czy wysiłki administracji powstrzymają wzrost cen.