Friday, December 24, 2021

Biały Dom znosi zakaz podróżowania z krajów Afryki Południowej


 Od 31 grudnia administracja Bidena znosi zakaz podróży lotniczych do Stanów Zjednoczonych z ośmiu krajów afrykańskich, cofając ograniczenia, które prezydent Biden ogłosił w zeszłym miesiącu, wkrótce po odkryciu wariantu koronawirusa typu omicron.

Zakaz podróży dotyczył RPA, Botswany, Zimbabwe, Namibii, Lesotho, Eswatini, Mozambiku i Malawi. Prezydent początkowo powiedział, że ograniczenie jest „środkiem ostrożności, dopóki nie będziemy mieli więcej informacji”, ale w ciągu kilku tygodni omicron stał się dominującym wariantem w Stanach Zjednoczonych.

„W momencie wprowadzenia tych ograniczeń było jasne, że w krajach południowej Afryki występuje powszechna transmisja społecznościowa, a także duża liczba podróży transgranicznych w regionie i niewielki nadzór w wielu krajach w pobliżu Republiki Południowej Afryki, ” powiedział w piątek jeden z wyższych urzędników administracji. „Zniesiemy te ograniczenia w piątek 31 grudnia o godzinie 12.01”.

Urzędnik powiedział, że prezydent znosi zakaz podróżowania, ponieważ jest teraz więcej informacji na temat wariantu omicron i ponieważ omicron jest wszechobecny w Stanach Zjednoczonych, „międzynarodowi podróżnicy z tych krajów nie będą mieli znaczącego wpływu na przypadki w USA”.