Thursday, December 9, 2021

Senat przegłosował uchylenie nakazu Bidena szczepień przeciwko COVID-19 dla prywatnych firm


 Senat przegłosował w środę uchylenie popieranego przez prezydenta Bidena federalnego nakazu szczepień przeciwko COVID-19 dla prywatnych firm.

Ostateczny wynik głosowania to 52-48. Umiarkowany demokratyczny senator Joe Manchin z Zachodniej Wirginii i Jon Tester z Montany dołączyli do Republikanów, aby głosować za uchyleniem.

Nawet przy zatwierdzeniu przez Senat, rezolucja popierana przez GOP prawdopodobnie nie unieważni mandatu. Nie oczekuje się, że kontrolowana przez Demokratów Izba podejmie nad tym prace, a prezydent Biden prawdopodobnie zawetuje ustawę, jeśli uzyska zgodę Kongresu.

Republikanie wnieśli uchylenie na forum Senatu na mocy „Consulting Review Act”, która pozwala Kongresowi na przeglądanie prezydenckich zarządzeń wykonawczych. Senator Mike Braun, Republikanin z Indiany, który sponsorował rezolucję, powiedział, że nakaz jest przykładem „ciężkiej ręki rządu” krzywdzącej firmy prywatne.

„To przestraszyło Amerykę” – powiedział Braun przed głosowaniem. Martwią się, cóż, co to oznacza w innych kwestiach? Każdy, kto uważa, że to dobry pomysł, wyobraź sobie, że następnym razem to się stanie, gdy będziesz po złej stronie bez względu na meritum sprawy. "

Nakaz administracji Bidena wymaga, aby prywatne firmy zatrudniające co najmniej 100 pracowników dopilnowały, aby ich pracownicy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19 lub przeszli regularne testy. Firmy, które nie przestrzegają przepisów, muszą liczyć się z wysokimi grzywnami.

Republikańscy ustawodawcy twierdzą, że mandat jest zbyt szeroki i stanowi nadużycie federalne. Grupy biznesowe, które sprzeciwiają się temu mandatowi, twierdzą, że jest on zbyt uciążliwy, biorąc pod uwagę napięte warunki gospodarcze.