Sunday, August 14, 2022

FBI zabrało z domu Trumpa dokumenty do których nie mieli prawa


 FBI skonfiskowało pudelka pełne dokumentów objętych tajemnicą prawnika-klienta i potencjalnie przywilejem wykonawczym podczas nalotu na dom byłego prezydenta Trumpa w Mar-a-Lago, poinformowało Fox News, dodając, że Departament Sprawiedliwości sprzeciwił się prośbie prawników Trumpa o wyznaczenie niezależnego, adwokata do przeglądu zapisów.

Podobno FBI przejęło tajne dokumenty podczas bezprecedensowego nalotu w poniedziałek, w tym niektóre oznaczone jako ściśle tajne. Ale były prezydent kwestionuje klasyfikację, mówiąc, że akta zostały odtajnione.

Zastrzeżenie tajemnicy adwokat-klient odnosi się do tajemnicy prawnej, która zapewnia poufność komunikacji między adwokatem a ich klientem.

Źródła powiedziały Fox News, że niektóre dokumenty mogą być objęte przywilejem władzy wykonawczej, co daje prezydentowi Stanów Zjednoczonych i innym urzędnikom władzy wykonawczej prawo do wstrzymania ujawnienia wrażliwych dokumentów dotyczących porad i konsultacji między prezydentem a starszymi doradcami.

Jeśli prawda jest, że tego typu dokumenty zostały skonfiskowane to FBI złamało chyba najświętsze prawo w amerykańskim systemie prawnym.