Wednesday, September 28, 2022

Departament Stanu: Amerykanie powinni natychmiast uciekać z Rosji (Polacy też), mogą zostać wcieleni do wojska


 Ambasada USA w Moskwie wezwała wszystkich Amerykanów w Rosji do ucieczki z kraju po dekrecie prezydenta Władimira Putina o „częściowej mobilizacji” w zeszłym tygodniu.

„Rosja może odmówić uznania obywateli USA o podwójnym obywatelstwie, odmówić im dostępu do pomocy konsularnej USA, uniemożliwić im wyjazd z Rosji i powołać do służby wojskowej” – ostrzegła we wtorek ambasada.

Ambasada ostrzegła, że możliwość opuszczenia Rosji staje się coraz trudniejsza z powodu ograniczonych lotów komercyjnych i zatłoczonych punktów kontroli granicznej.

„Osoby mieszkające lub podróżujące w Rosji powinny natychmiast opuścić Rosję, podczas gdy pozostają ograniczone możliwości podróżowania komercyjnego” – dodano w oświadczeniu ambasady.

Ambasada ostrzegła wszystkich Amerykanów w Rosji, że Departament Stanu ma ograniczone możliwości udzielania pomocy, zwłaszcza że napięcia między Moskwą a Waszyngtonem nadal eskalują do poziomów niewidzianych od czasów zimnej wojny, i powiedziała: „warunki, w tym opcje transportu, mogą nagle stać się jeszcze bardziej ograniczone."

Departament Stanu zalecił również Amerykanom, aby w tym czasie nie podróżowali do Rosji ani przez nią.

PN: Polacy też (to nasz 'dodatek') powinni opuścić Rosję a podróż do tego kraju (lub przez niego) w obecnych warunkach to czyste szaleństwo. Możemy tutaj podziękować także panu Radkowi S.