STULECIE

Thursday, November 16, 2017

Tłumaczenie: How Bigoted Fake News About Poland Crept Into CNN, WSJ - tak się robi Fake News

Tłumaczenie artykułu opublikowanego wczoraj w sprawie wydarzeń w Warszawie i skandalicznych reportaży amerykańskiej prasy. 
Źródło: How The ‘Pray For An Islamic Holocaust’ Fake News Happened

Szeroko publikowane doniesienia o nacjonalistycznym niedzielnym marszu w Warszawie które mówiły o transparencie nawołującym do "Islamskiego Holocaustu" zostały zainicjowane przez artykuł w Wall Street Journal (WSJ), wykryło śledztwo fundacji Daily Caller News Foundation (DCNF).

Trudny do zrozumienia i mylący się z prawdą artykuł w WSJ przyczynił się do mylnych doniesień przez CNN, The Washington Post, Newsweek, The Independent, The Guardian, i innych. Te doniesienia, z których większość ma źródła w CNN twierdziły ze transparent niesiony w Marszu przez polskich nacjonalistów brzmiał: "módlmy się o Islamski holocaust" mimo ze ostatni raz taki transparent był widziany w Polsce w roku 2015.

[Related: 60,000 march on Poland’s Independence Day, leftist media calls them ... "nazis"]

Bez dokładnego podania daty ale w prawdopodobnym nawiązaniu do incydentu z przed dwóch lat, WS J twierdził w sobotę ze ten transparent "zawisł na warszawskim moście" mimo ze naprawdę miało to miejsce w Poznaniu (w 2015). Ten błąd, który został skorygowany przez WSJ w środę, doprowadził do zamętu wśród reporterów którzy doszli do wniosku ze został rozwieszony w sobotnim marszu.

"Nigdy nie pisaliśmy ze ten transparent był (niesiony) podczas marszu. Myślę ze inni przekręcili nasze doniesienia i te pytania powinny być skierowane do nich" odpowiedział w  mailu do DCNF reporter Drew H.

Piszący na zlecenia dla CNN "freelancer" udramatycznił dwu letni slogan z transparentu w swoim reportażu dla CNN, teoretyzował ich rzecznik w rozmowie telefonicznej z DCNF.

Reportaż CNN donosił, bez podania źródeł, ze nacjonaliści zakłócający uroczystości nieśli transparenty mówiące: "Biała Europa, Europa musi być biała" i "Módlmy się o Islamski Holocaust".

DailyCaller.com
Poprawiona wersja na CNN teraz mówi "demonstranci mieli maski i wymachiwali polskimi biało-czerwonymi flagami wołając "Śmierć wrogom ojczyzny" i "Katolicka Polska, nie świecka". Sloganu "Módlmy się o Islamski Holocaust" już nie można tam znaleźć.

Tomasz Łysiak dał nam historie oryginalnego transparentu na Twitterze w poniedziałek tłumacząc ze zawisł on w Poznaniu w 2015.


Washington Post (Post) donosił w swoim nagłówku "'Módlmy się o Islamski Holocaust': dziesiątki tysięcy z europejskiej skrajnej prawicy maszerują w Polsce" odnosząc się do reportażu CNN.


Post wydał korektę przyznając, że "wcześniejsza wersja artykułu - wraz z tytułem - powołująca się na reportaż CNN i donosiła, że transparent z "Módlmy się o Islamski Holocaust" był niesiony podczas marszu w Warszawie. Post pisał, że "podobny transparent wisiał w innym polskim mieście w roku 2015, według źródeł lokalnych, ale nie w niedzielnym marszu" nawiązując do oryginalnego transparentu z Poznania.

Independent z UK także prominentnie opublikował slogan polegając na doniesieniach CNN.

Newsweek, także użył go w swoim tytule, nawiązując do reportażu WSJ. Newsweek nie wydał jeszcze korekty.

Guardian z UK także pisał o tym sloganie w trzecim paragrafie swojego reportażu. Guardian nie podał źródeł i nie odpowiedział, przed publikacją, na prośbę o komentarz.

Voice News także opublikował to swoim reportażu bez podania źródeł i bez korekty. Voice News nie odpowiedział, przed publikacją, na prośbę o komentarz.


Komentarz: Rola Washington Post-u w tym skandalu jest bardzo duża mimo, że pracuje tam żona bardzo dobrze znanego polskiego polityka. Wyżej wymieniony polityk miał dużo do powiedzenia pod adresem rządu na ten temat podczas gdy jego małżonka napisała dwa, jeden po drugim, artykuły: "Neo-fascists in Poland suddenly feel enabled and encouraged" i "Why neo-fascists are making a shocking surge in Poland".

Komentarz #2: Angielsko-języczne media donosiły o największym w Europie, a moze i w świecie, marszu faszystów w Warszawie zanim ten marsz wogóle się odbył. Przewidywali nawet ze będzie 100 tysięcy "faszystów".

Komentarz #3: Ten post na Facebook dal mi 6 dni na "ławce karnej". Ale jednocześnie chcą abym zapłacił za "boost".