Sunday, June 6, 2021

Plan minimalnej stawki podatku Bidena dla korporacji może mieć poważne konsekwencje dla USA


 Zdaniem ekonomistów propozycja administracji Bidena dotycząca minimalnej stawki podatku od korporacji w ramach planu infrastrukturalnego może mieć niezamierzone konsekwencje.

Plan wymagałby od korporacji płacenia minimalnej stawki podatkowej w wysokości 15% i jest podobny do alternatywnego minimalnego podatku od osób fizycznych.

Biały Dom byłby skłonny tymczasowo opóźnić próbę podniesienia najwyższej stawki podatku od korporacji do 28% z 21% które osiągnięto na mocy ustawy o cięciach podatkowych i zatrudnieniu prezydenta Trumpa.

Globalna minimalna stawka podatku od korporacji to „siatka bezpieczeństwa przed lukami, które przeniknęły nasz kodeks podatkowy i które były tak korzystne dla tych na szczycie”, powiedział Jared Bernstein, członek Rady Doradców Gospodarczych Białego Domu.

„Niektóre kraje, które są ulubionymi lokalizacjami dla biznesu, mogą jeszcze bardziej obniżyć swoje stawki podatkowe” – powiedział Sri Kumar, ekonomista i strateg. „To może spowodować ucieczkę kapitału ze Stanów Zjednoczonych”.