On September 1st Poland presented A REPORT ON THE LOSSES SUFFERED BY POLAND AS A RESULT OF GERMAN AGGRESSION AND OCCUPATION DURING WORLD WAR II, 1939-1945. The Report consists of three volumes: Volume A - A collection of studies; Volume B - Photographic documentary; Volume C - List of atrocity sites. The download will start automatically.

KILLING WARSAW


Killing Warsaw is now available in three formats: Kindle (ebook), Paperback, and an Audiobook

GET ONE! - Buy our book in any format today!

Wednesday, July 21, 2021

Niedługo amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie Nord Stream 2, Kijów ostrzeżony aby nie krytykować


 USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie w sprawie sporu o gazociąg Nord Stream 2 - poinformowała we wtorek agencja AP. Polska Agencja Prasowa (PAP) potwierdziła to źródłem w Kongresie.

Według AP w ramach porozumienia USA pozwoliłyby na dokończenie projektu, a w zamian Niemcy poczyniłyby pewne ustępstwa wobec Ukrainy i Polski, ale szczegóły nie są znane. Informacja o zawarciu umowy została potwierdzona przez źródła PAP. Kongresmani i ich asystenci otrzymali odprawę na temat ogólnych warunków umowy.

Tymczasem według Politico, które powołuje się na cztery źródła, przedstawiciele Waszyngtonu „po cichu nakłaniają swoich ukraińskich odpowiedników do powstrzymania się od krytykowania zbliżającego się porozumienia” z Niemcami.

Portal dodaje, że administracja Bidena miała również ostrzec Kijów, że krytyka może zaszkodzić relacjom z USA. Dyplomaci poprosili też Ukrainę, by nie informowała o planach zawarcia porozumienia z Kongresem, w którym przedstawiciele obu stron są bardzo krytycznie nastawieni do gazociągu.

We wtorek Derek Chollet, podsekretarz stanu Derek Chollet, pojechał do Kijowa, a później pojedzie do Warszawy. Chollet ma poinformować oba kraje o porozumieniu z Niemcami w sprawie Nord Stream 2.

"Stanowisko Polski w sprawie tego projektu jest znane i nikt nie spodziewa się, że Polska będzie z niego zadowolona. Jednak w obecnej sytuacji na miejscu Warszawy przyjąłbym tę umowę jako rodzaj mniejszego zła" - powiedziało PAP źródło z amerykańskiej dyplomacji. Brzmi jak słabo zawoalowana groźba. Prawda?

Ogłoszenie porozumienia Waszyngtonu z Berlinem spodziewane jest w najbliższych dniach, choć nie wcześniej niż 20-23 lipca podsekretarz Chollet odwiedzi Kijów i Warszawę. Z drugiej strony, Wall Street Journal poinformował, że porozumienie może zostać ogłoszone w środę.

Nietrudno sobie wyobrazić, że sugestia zachowania ciszy i uprzejmości ma coś wspólnego z możliwą transakcją dotyczącą czołgów Abrams między Polską a USA. Jeśli chodzi o Ukrainę, jeśli raporty są dokładne, prezydent Biden dobrze wie, jak im kazać przemilczeć.

Best Selling Games

As an Amazon Associate this website earns from qualifying purchases.