Sunday, October 31, 2010

Co-tygodniowy Przegląd Prasy

Polacy walczą o ochronę przyrody w Peru
Polscy podróżnicy i naukowcy zabiegają, aby władze Peru ogłosiły parkiem narodowym słynny Kanion Colca w tym kraju, odkryty 30 lat temu przez polską ekspedycję Canoandes’79. We wrześniu w Peru ukazała się książka przedstawiająca plon wyprawy do kanionu w latach 2008-2009 r., kierowanej przez mieszkającego w USA znanego podróżnika Jerzego Majcherczyka prezesa Polonijnego Klubu Podróżnika.

Medialne oszczerstwa wobec Polski
Rp.pl: Urodzony w Nowym Jorku naczelny rabin Polski Michael Schudrich mówi, że "oskarżanie Polaków o udział w Holokauście jest grzechem". Mimo to amerykańscy dziennikarze robią to regularnie, nazywając Auschwitz polskim obozem koncentracyjnym. To rewizjonizm Holokaustu.

Król Juan Carlos I. Królestwo wraca w wielkim stylu
Wyborcza.pl: O zamachu stanu dowiedział się podczas partii squasha. Tak jak stał, w sportowym dresie zasiadł do telefonu. Przez całą noc przekonywał najważniejszych wojskowych, że stoi twardo za legalnym rządem i demokracją. Pucz załamał się nad ranem. Po latach królowa Sophia przyznała, że tej nocy nie byli pewni, czy przeżyją.

Kaczyński o rządzie Tuska: "Nie dość, że nie najlepiej grają w piłkę, to jeszcze nic nie robią"
Newsweek.pl: - Jeżeli w wyborach samorządowych rząd nie otrzyma ostrzeżenia i "czerwonej kartki", to w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych będzie źle.

Wojna Baracka Obamy
Forbes.pl: Zakaz udzielania kredytów walutowych w Polsce wpisze się w podejmowane na świecie działania ograniczające swobodę biznesu. Tymczasem lider tego trendu Barack Obama nie ma ostatnio łatwego życia

Powrót do ziemi obiecanej
Polityka: Do Łodzi zjechali potomkowie Izraela Poznańskiego. Z którą twarzą wielkiego prapradziada, króla bawełny, zechcą się utożsamić – mecenasa sztuki czy bezwzględnego ciułacza milionów?

Zasada Popiełuszki: „Zło dobrem zwyciężaj”
Gość Niedzielny: Niecałe dwa tygodnie po łódzkiej tragedii warto pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze, zamordowany Marek Rosiak był członkiem partii PiS, podobnie jak druga, ciężko raniona ofiara zamachu.

Haniebne sugestie Tuska
Gazeta Polska: O chęć wyciągnięcia pieniędzy od państwa oskarżył Donald Tusk członków rodzin ofiar, które zginęły pod Smoleńskiem.

W demokracji polityki nie robią ludzie w aksamitnych rękawiczkach
Polska Times: Emocje w moim ukochanym w kraju zmieniają się biegunowo. Po totalnym wychyleniu do pozycji, w której wszyscy pluli na wszystkich, a zamiast dialogu były jazgot i krzyk, mamy zalew emisariuszy pokoju, posypujących - najczęściej cudze - głowy popiołem i wołających "Pacem in terris".

Daleko od Wersalu
Tygodnik Powszechny: Kolejne bariery łamano konsekwentnie – pieniądze w polityce były obecne od zawsze, potem pojawił się seks, wreszcie przyszła kolej na przemoc.