Sunday, November 14, 2010

Co-tygodniowy Przegląd Prasy

Lech Kaczyński - ostatni wywiad
Wp.pl: Trzy dni przed śmiercią głowy państwa w katastrofie pod Smoleńskiem odbyło się ostatnie spotkanie autora z Lechem Kaczyńskim. Rozmowy z prezydentem Łukasz Warzecha prowadził w marcu i na początku kwietnia 2010 roku. Książka jest poruszającym politycznym testamentem, pozwalającym zrozumieć Lecha Kaczyńskiego jako polityka, a także jako człowieka.

W co Rosja gra z Polską i Europą?
Interia.pl: Czy Rosji Putina można ufać? Czy UE gwarantuje Polsce niepodległość? Czy grozi nam rusyfikacja Zachodu? Czy Rosja rozgrywa Polskę i Europę? Na te i inne pytania dotyczące geopolitycznej sytuacji Polski w Europie odpowiada w rozmowie z INTERIA.PL prof. Andrzej Nowak - historyk, publicysta, sowietolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor naczelny dwumiesięcznika "Arcana".

Żeby Polska była Polską
Rp.pl: Żeby Polska była Polską, rodacy sprzed wieku toczyli ciężkie walki z bronią w ręku. Musieli prowadzić trudne gry polityczne na zachodzie i wschodzie, dźwigać kraj z ruin wojennych oraz tworzyć zręby państwa, organizować w nim życie publiczne, nauczanie, pomoc medyczną i społeczną.

Rosnący apetyt Rosji
Rp.pl: Polityka wschodnia pod rządami PO umożliwiła Rosji sparaliżowanie tradycyjnego pragnienia Warszawy, by odgrywać czynną rolę w Europie Wschodniej – pisze historyk Andrzej Nowak

Odkrywanie Ameryki
Wyborcza.pl: Gdy przodkowie Indian 13 tys. lat temu wchodzili do Ameryki, kontynent ten nie był pusty, ale zasiedlony już przez ludzi, którzy inaczej wyglądali, mówili innymi językami i mieli inne zwyczaje. Co się z nimi stało?

Polski Lekki Czołg Anders zadebiutował na poligonie
Newsweek.pl: Czegoś takiego nie było w polskim wojsku od ponad 70 lat! Anders – prototyp pierwszego od lat 30-tych XX wieku polskiego czołgu lekkiego przeszedł już testy na poligonie. Co najważniejsze MON jest zainteresowany dziełem OBRUM Gliwice.

Debiut XX-lecia
Forbes.pl: Udany debiut giełdowy warszawskiej giełdy. Na otwarciu notowań kurs akcji wzrósł 18,02 proc. do 50,75 złotych. Później było tylko lepiej. Pierwszy dzień na giełdzie GPW zakończyła na poziomie 54 zł, czyli 25,58 proc. powyżej poziomu otwarcia.

Wilno – Warszawa trudna sprawa
Polityka: Przyjazd do Warszawy pani prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, jej udział w obchodach Święta Niepodległości i przemówienie wygłoszone po polsku świadczą, że stosunki polsko – litewskie nie są „najgorsze w całej Unii”, jak niedawno pisała prasa.

Żagle nie do zdarcia
Gość Niedzielny: Takiego wejścia do portu nie miało wiele statków. Kiedy „Fryderyk Chopin” wpływał do Falmouth, holowany przez kuter rybacki „Nova Spiro”, z brzegu obserwowali go mieszkańcy kornwalijskiego miasteczka. Na młodych adeptów Szkoły pod Żaglami czekały już ekipy telewizyjne, a dla lokalnej prasy przybycie polskiego żaglowca stało się tematem numer jeden.

Bądźcie spokojni, prezydent modli się za was
Polska Times: Prezydent Komorowski urzęduje sto dni. Koniec kropka. Właściwie na tym można skończyć komentarz podsumowujący dotychczasowe dokonania głowy państwa. Bo co można więcej napisać o polityku, który po prostu jest? Nie da się oprzeć wrażeniu, że gdyby Komorowski nagle zniknął, przez kilka dni nikt by tego nawet nie zauważył. Ta nijakość prezydenta, jego bezbarwność może i byłyby atutem w innych spokojnych czasach, ale dziś w Polsce jest zarzutem.

Poryw ducha
Tygodnik Powszechny: Gdy 180 lat temu wybuchło powstanie listopadowe, Ameryka poparła je z całego serca. Na pomoc Polakom szykowała pieniądze i ochotników. Wśród nich zgłosił się niejaki Edgar Allan Poe.

Nie pozwólmy umrzeć legendzie
Tygodnik Solidarność: Niektórzy nie mają szczęścia. Do właścicieli, włodarzy miasta, rządu. FSO po 1989 r. ewidentnie miało pecha. Dziś jego droga może, ale nie musi dobiec końca. Prawie dwa tysiące osób zagrożonych jest zwolnieniem.