Sunday, January 2, 2011

Co-tygodniowy Przegląd Prasy

Niech wojna trwa
Rp.pl: Czy prezydent, mówiąc o błędnej decyzji pilotów próbujących lądować w Smoleńsku mimo złej pogody jako o najważniejszej przyczynie tragedii, ma rację?

Syberyjski trop wad ukrytych samolotów Tu 154 !
Newsweek.pl: …od 1 stycznia 2011 roku mamy następny dowód na hipotezę, że powodem tragedii pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010 roku mogła być awaria silnika polskiego Tu 154 w wyniku której samolot utracił sterowność.

Radziwiłł wraca na Litwę
Forbes.pl: Doprowadzając do przejęcia za 777,5 mln zł litewskiej spółki budowlanej, Maciej Radziwiłł skierował Trakcję Polską na zupełnie nowe drogi.

Zimowe zawieszenie broni
Presseurop.eu: Był to rok wściekłości i wrzasku. 2010 – od greckiego niby to bankructwa po kryzys irlandzki – Europa przeżywała w obawie przed rozpadem strefy euro, a po drodze była polityka oszczędności, która szybko nie minie, i wprowadzenie zupełnie nowego mechanizmu stabilności finansowej.

Szpiegowski skandal w sztabie generalnym Czech
Polska Times: Skandal szpiegowski z udziałem czeskiej Maty Hari wywołał w Pradze największe od czasów zimnej wojny obawy przed rosyjską dominacją.

Prezydent zna prawdę
Gazeta Polska: Bronisław Komorowski rozpoczął Nowy Rok od stwierdzenia, iż "nikt nie zakwestionuje tego, że główną przyczyną katastrofy smoleńskiej była próba lądowania podjęta w warunkach pogodowych, które się do tego absolutnie nie nadawały". Podpisał się tym samym obiema rękami pod wersją zdarzeń lansowaną przez Kreml.

Milczenie złodzieja
Tygodnik Powszechny: Od 350 lat Polska nie jest w stanie odzyskać od Szwedów zagarniętych przez nich skarbów. Mimo iż przewidywał to traktat pokojowy kończący wojnę zwaną szwedzkim potopem.

Hrabia demokrata
Polityka: Marcin Zamoyski, operator filmowy i realizator, zniknął nagle z warszawskiej redakcji Interpressu i został prezydentem Zamościa. To było 20 lat temu, 45 lat po konfiskacie rodowego majątku przez władzę ludową, 400 lat po tym, jak hetman Jan Sariusz Zamoyski, herbu Jelita, w prywatnym mieście Zamość założył ordynację

Pseudoreformatorzy Kościoła
Tygodnik Solidarność: Jeśli debata o sytuacji polskiego katolicyzmu rozpoczyna się na łamach niechętnej Kościołowi gazety, to cel może być tylko jeden: podkopanie jego autorytetu. Ojciec Ludwik Wiśniewski zarzuca części biskupów i księży upolitycznienie, a sam domaga się wielkich dyskusji, by Episkopat podał wiernym „prawdę” o „okrągłym stole”, grubej kresce i opozycji przedsolidarnościowej.