Saturday, April 24, 2021

Produkcja Forda Mustanga zostanie wstrzymana


 W dniach 3-7 maja Ford zaprzestanie produkcji Mustanga z planem wznowienia późniejszego montażu samochodu. Chociaż taki jest plan, perspektywy dotyczące Mustanga i innych modeli, zarówno Forda, jak i innych producentów samochodów, nie wyglądają różowo. Przyczyna tego wstrzymania produkcji jest prosta: nie ma wystarczającej liczby chipów półprzewodnikowych, aby zasilić całą tę błyskotliwą technologię w nowych samochodach.

Niedobory spowodowały, że producenci samochodów porzucili niektóre funkcje technologiczne z różnych modeli. Na przykład Stellantis ogłosił, że złomuje cyfrowe prędkościomierze na co najmniej jednej linii Peugeota. Ford sprzedajeF-150 bez modułu zarządzania paliwem, aby zmniejszyć liczbę używanych przez niego chipów półprzewodnikowych. Porsche wstrzymuje takie funkcje, jak 18-stopniowa regulacja siedzenia dla SUV-a Macan, aby oszczędzić zapas chipów.

Źródło tego problemu jest złożone i istnieje kilka sprzecznych informacji. Niektórzy twierdzą, że przerwy w produkcji w fabrykach półprzewodników z powodu COVID-19 spowodowały niedobór. Inni uważają, że to ogromny popyt na komputery, konsole do gier, smartfony, inteligentne telewizory itp., Ponieważ ludzie spędzają większość czasu w domu.

Bez względu na przyczynę, ten niedobór nie poprawia sytuacji, w której rosną ceny samochodów. W rezultacie nie tylko niektóre nowe pojazdy sprzedają się za więcej, ale popyt na pojazdy używane nadal pozostaje duży. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku ten problem będzie już tylko widoczny w lusterku.