Monday, June 7, 2021

Sekretarz ds. Energii przyznaje, że przeciwnicy mogą wyłączyć amerykański grid sieci energetycznych


 Sekretarz ds. Energii Jennifer Granholm przyznała w niedzielę, że przeciwnicy z USA mają obecnie możliwość wyłączania amerykańskich sieci energetycznych za pomocą cyberataków.

Prezenter CNN, Jake Tapper, zapytał Granholm, czy wierzy, że amerykańscy adwersarze stanowią potencjalne zagrożenie dla amerykańskich sieci energetycznych, co skłoniło Granholm do odpowiedzi: „Tak”.

„Myślę, że są bardzo złośliwi aktorzy, którzy próbują to zrobić nawet w chwili, gdy teraz rozmawiamy. Są tysiące ataków na wszystkie aspekty sektora energetycznego i ogólnie sektora prywatnego” – powiedziała Granholm. „Na przykład zakłady mięsne. To się cały czas dzieje. Dlatego sektor prywatny i publiczny muszą ze sobą współpracować i to właśnie robi prezydent”.

Granholm powiedziała dalej, że prezydent Biden współpracuje z sojusznikami USA i krajami na całym świecie, w tym z Rosją, aby zapobiec przyszłym cyberatakom.

„Najważniejsze jest to, że wszyscy musimy poprawić naszą grę w odniesieniu do naszej cyberobrony. Prezydent to robi”. [...] „Niezależnie od tego, czy należysz do sektora prywatnego, czy publicznego, nie powinieneś płacić okupu tym którzy za pomocą oprogramowania ransomware dokonują cyberataków, ponieważ to tylko zachęca innych ludzi” – podsumowała Granholm.