Saturday, June 19, 2021

USA ma nowe święto federalne, Juneteenth, na upamiętnienie zniesienia niewolnictwa


 'Juneteenth', obchodzony 19 czerwca, upamiętnia koniec wszelkiego niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych i jest obchodzony w całym kraju. Szczerze mówiąc to dziwne, że święto wprowadzono dopiero teraz a nie na przykład 6 lat temu za prezydentury Baracka Obamy gdy przypadała 150 rocznica tego faktu.

W tym roku, w jego 156. rocznicę, 'Juneteenth' będzie po raz pierwszy obchodzony jako święto federalne. Izba Reprezentantów głosowała 415-14 w środę, aby dzień 19 czerwca był 12-tym świętem federalnym. Prezydent Biden następnie podpisał ustawę w czwartek.

Czarnoskórzy Amerykanie zaczęli obchodzić 'Juneteenth' aby uczcić rocznicę 19 czerwca 1865, dnia, w którym Teksas – ostatni zbuntowany stan – oficjalnie zniósł niewolnictwo. Tego dnia generał-major Gordon Granger i jego pułk wjechali do Galveston, Teksas, z wiadomościami, że wojna domowa się skończyła i że ponad 250 000 zniewolonych ludzi w stanie jest wolnych.

W 1980 roku Teksas stał się pierwszym stanem, w którym 'Juneteenth' stał się oficjalnym świętem dzięki wysiłkom Al Edwardsa, afroamerykańskiego ustawodawcy stanowego.