On September 1st Poland presented A REPORT ON THE LOSSES SUFFERED BY POLAND AS A RESULT OF GERMAN AGGRESSION AND OCCUPATION DURING WORLD WAR II, 1939-1945. The Report consists of three volumes: Volume A - A collection of studies; Volume B - Photographic documentary; Volume C - List of atrocity sites. The download will start automatically.

Saturday, June 19, 2021

USA ma nowe święto federalne, Juneteenth, na upamiętnienie zniesienia niewolnictwa


 'Juneteenth', obchodzony 19 czerwca, upamiętnia koniec wszelkiego niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych i jest obchodzony w całym kraju. Szczerze mówiąc to dziwne, że święto wprowadzono dopiero teraz a nie na przykład 6 lat temu za prezydentury Baracka Obamy gdy przypadała 150 rocznica tego faktu.

W tym roku, w jego 156. rocznicę, 'Juneteenth' będzie po raz pierwszy obchodzony jako święto federalne. Izba Reprezentantów głosowała 415-14 w środę, aby dzień 19 czerwca był 12-tym świętem federalnym. Prezydent Biden następnie podpisał ustawę w czwartek.

Czarnoskórzy Amerykanie zaczęli obchodzić 'Juneteenth' aby uczcić rocznicę 19 czerwca 1865, dnia, w którym Teksas – ostatni zbuntowany stan – oficjalnie zniósł niewolnictwo. Tego dnia generał-major Gordon Granger i jego pułk wjechali do Galveston, Teksas, z wiadomościami, że wojna domowa się skończyła i że ponad 250 000 zniewolonych ludzi w stanie jest wolnych.

W 1980 roku Teksas stał się pierwszym stanem, w którym 'Juneteenth' stał się oficjalnym świętem dzięki wysiłkom Al Edwardsa, afroamerykańskiego ustawodawcy stanowego.