Sunday, September 19, 2021

Przez ostatni rok ceny domów wzrosły o 16procent


 Według Redfin średnia cena sprzedawanych domów w całym kraju wzrosła w sierpniu o 16% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając 380 271 USD. Według najnowszego raportu biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, sierpień to 13 miesiąc z rzędu dwucyfrowych wzrostów cen.

W porównaniu z rokiem poprzednim mediana cen sprzedaży wzrosła w każdym z 85 największych obszarów miejskich śledzonych przez Redfin, z wyjątkiem Milwaukee w stanie Wisconsin i Bridgeport w stanie Connecticut, gdzie ceny spadły odpowiednio o 1,6% i 1,1%.

Milwaukee i Bridgeport już odnotowały „znaczny wzrost cen rok temu”, przy czym ceny wzrosły odpowiednio o 14% i 30%, według Redfin.

Dla porównania, Austin w Teksasie oraz Phoenix w Arizonie i Salt Lake City w stanie Utah odnotowały największe wzrosty cen, odpowiednio o 36%, 25% i 24%.

„Jeśli chodzi o ceny domów na tym rynku, to, co idzie w górę, pozostaje w górze” – powiedział główny ekonomista Redfin, Daryl Fairweather.

Jednocześnie sprzedaż domów spadła w sierpniu o 6% w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku, co według Redfin oznacza pierwszy roczny spadek od 15 miesięcy.

Sprzedaż domów spadła w około 44 z 85 największych obszarów miejskich, przy czym największe spadki odnotowano w Nowym Orleanie w Luizjanie oraz w Salt Lake City w stanie Utah i Warren w stanie Michigan. 

Ogólnie jednak, według Redfin, „konkurencja na rynku mieszkaniowym oparta na zakończonych sprzedażach domów w sierpniu uległa złagodzeniu w porównaniu z rekordami ustanowionymi w czerwcu”.

Mimo to 52% domów sprzedanych w zeszłym miesiącu powyżej ceny katalogowej.